Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Tipy jak osvítit svůj domov jako bytový architekt


Přiznejme si, že ne všichni mají čas a peníze na to, aby využívali konzultací s profesionálními bytovými architekty kdykoli, když chtějí provést nějaké estetické změny ve svých domovech. Avšak neexistuje pravidlo, které by říkalo, že si sami nemůžeme vyhrnout rukávy a udělat stejně dobrou práci. Samozřejmě, pokud se jedná o složitější úpravy, vždy je lepší kontaktovat profesionální elektrikáře nebo designéry, kteří elektrickým zařízením bezpečně rozumí. Nicméně stejně byste měli mít i tak nakonec poslední slovo vy, neboť jen vy víte, jaké jsou vaše představy.

Přinášíme několik tipů, kterými se můžete inspirovat při přeměně vašeho bydlení v dobře osvětlený domov, kam se budete na konci dne rádi vracet.

1. Udělejte si projekt


Každá místnost slouží k jinému účelu, proto pro každou vytvořte speciální plán. Jedním z nejjednodušších způsobů je udělat plánek půdorysu místností i se zobrazením jednotlivých kusů nábytků a svítidel včetně elektrických zásuvek a také oken a dveří. Pak se zamyslete nad tím, jaké činnosti budete na různých místech vykonávat a kolik světla budete potřebovat pro každou z nich. Dále přemýšlejte o tom, jaké architektonické zvláštnosti nebo zajímavé prvky v každé místnosti zvýraznit.

2. Vytvořte rovnováhu

Jste-li hotovi se svým plánem osvětlení jednotlivých místností, zaměřte se na přechody z jedné místnosti do druhé. Tyto přechody by měly být plynulé, aby bylo vše v rovnováze. Všichni víme, jak je nepříjemné vyjít ven z budovy, kde je příjemné tlumené světlo, do jasného dne, což nás přinutí mhouřit oči. Naše oči potřebují čas, aby se přizpůsobily jiné intenzitě světla. Snažme se proto vyhnout podobným tvrdým přechodům přiměřeným světlem v místnostech. Dalším způsobem, jak v osvětlení vytvořit rovnováhu, je použít odstupňované osvětlení.

3. Osvětlete svislé plochy

Většinou se zaměřujeme především na osvětlení vodorovných ploch, jako je strop, stůl, police atd. Nicméně bychom měli věnovat pozornost i tomu, jak nám může být prospěšné osvětlení i ploch svislých. Ať už se jedná o osvětlení uměleckého díla (kterým může být třeba i kresba vašich dětí) nebo stěn samotných, obohacení svislých ploch světlem dělá místnost jasnější a zajímavě ji doplní či opticky zvtětší. Nejlepšími volbami jsou zde nástěnná zápustná svítidla nebo světelné LED pásky.

4. Stmívejte

Jedním z nejrychlejších způsobů jak vylepšit vaše osvětlení je připojit všechna svítidla na stmívače místo na vypínače. Stmívače vám poskytnou svobodu v nastavení úrovně osvětlení podle vašich představ a velice snadno vytvoří vlastní světelné schéma. Existují i zásuvkové stmívače, které jsou vhodné pro stolní lampy. Před instalací stmívačů se nezapomeňte ujistit, že jsou s vašimi světelnými zdroji kompatibilní.

Pokud projdete všechny čtyři tipy a aplikujete je u sebe doma, zřejmě zjistíte, že výsledný dojem působí účelově i pohodlně. Přejeme vám, ať se ve vašem domově cítíte skutečně komfortně.

 

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení