Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Mám ve své koupelně bezpečná svítidla?

Pravděpodobnost, že jste si někdy položili tuto otázku, je nižší, než že Island vyhraje Mistrovství Evropy ve fotbale. Přesto byste bezpečnost svítidel ve své koupelně neměli podcenit. Každé elektronické zařízení musíme chránit před vniknutím vody, aby se nezkratovalo, nevyhodilo pojistky v domácnosti a hlavně nám nezpůsobilo újmu na zdraví. A nejinak je tomu se svítidly.

Při výběru osvětlení do koupelny se proto řídíme především stupněm jejich krytí. Vzhled je až na druhém místě! Hodnota krytí svítidel se označuje písmeny IP (Ingress Protection) a dvěma číslicemi. První z číslic označuje odolnost před vniknutím cizích těles a druhá před vniknutím vody. Mohlo by vás zajímat, že nejvyšší stupeň krytí svítidel je IP 69. Takové svítidlo je plně chráněno před jakýmkoliv dotykem, před vniknutím prachových částic a tlakové vodě. Používá se například v průmyslu nebo u off-roadových vozidel. V bazénech se používají svítidla IP68.

V tomto článku se zaměříme na druhé IP číslo, které se týká ochrany před vodou, a je tedy důležité pro koupelnové osvětlení.

Bez názvu2_šipka

Kde najdu IP číslo?

Uveďme si konkrétní příklad. Na obrázku je vyznačená informace na zadní straně krabice svítidla o stupni jeho IP krytí. Jedná se o halogenové svítidlo Paulmann, které se používá v koupelně. IP 65 znamená, že toto svítidlo je chráněno před jakýmkoliv dotykem (číslo 6) a také proti vniknutí vody až po úroveň tryskající vody (číslo 5). Můžete ho tedy bez obav umístit na strop či stěny u vany nebo sprchového koutu.

Nejste z toho příliš moudří? Nezoufejte a čtěte dál. Dozvíte se, jak se stupněm krytí pracovat při výběru svítidel v celé koupelně. Je to docela jednoduché.

Bez názvu2_šipka_mini

Výběr svítidla podle koupelnových zón

Norma ČSN 33 2000-7-701 rozděluje koupelnu do 4 zón (zóna 0 až zóna 3) a zároveň nám předepisuje minimální stupeň krytí svítidel, který v daných zónách musíme použít. Podle této normy se řídí instalatéři a vám pomůže její stručná znalost pro jistý výběr bezpečného svítidla.

zony-koupelna-osvetleni-esvetlo


Zóna 0 je vnitřní prostor vany nebo sprchové vaničky. Nesmí se zde umisťovat spínače, ovladače či zásuvky. Obecně se nedoporučuje instalace svítidel do této zóny, ale pokud se pro ni rozhodnete, nejnižší předepsanou hodnotou stupně krytí je IPX7.

Zóna 1 se nachází bezprostředně nad vanou. Pokud je svítidlo vystavené ostřiku vodou vybírejte svítidla s krytím IPX5, jinak do této zóny patří minimálně IPX4.

Zóna 2 je přilehlý prostor kolem vany a patří sem svítidla označená IPX4.

Zónou 3 se označuje zbytek místnosti mimo předchozí zóny. Když nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21.

Každý renomovaný výrobce svítidel by měl svůj produkt označit informací o stupni krytí IP. Narazíte však i na svítidla ze supermarketů nebo z asijského trhu, u kterých na obalu není stupeň krytí uveden. Taková svítidla mohou být nebezpečná a doporučujeme se jim raději vyhýbat. Pořizujte svítidla dle našeho návodu a vaše koupelna bude z tohoto hlediska naprosto bezpečná.

Bezpečnost nade vše

Drobnosti jako je barevná svítící LED sprcha zvládnete našroubovat sami. Ale ať už v koupelně řešíte zapojení vypínače na světlo, nebo nástěnné světlo k zrcadlu, neměli byste podceňovat svou bezpečnost. V prostředí, kde se vyskytuje voda, raději montáž svěřte odborníkovi.

Přehled stupňů IP

Stupně ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím cizích pevných těles udávané první číslicí:
• IP 0x - Nechráněno.
• IP 1x - Chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 50mm a větších (například před náhodným dotykem ruky).
• IP 2x - Chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 12,5mm a větších (např. prsty).
• IP 3x - Chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 2,5mm a větších (např. nářadí a dráty).
• IP 4x - Chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1mm a větších (například nástroje, drátky).
• IP 5x - Chráněno před dotykem drátem a částečně před prachem.
• IP 6x - Úplně chráněno před prachem.

Stupně ochrany proti vniknutí vody udávané druhou číslicí:
• IP x0 - Nechráněno.
• IP x1 - Ochrana proti svisle padajícím kapkám vody.
• IP x2 - Ochrana před přímým dopadem vody do 15° od svislice.
• IP x3 - Ochrana před přímým dopadem vody až 60° od svislice.
• IP x4 - Ochrana proti vodě stříkající ze všech směrů.
• IP x5 - Ochrana proti proudu vody nízkého tlaku ze všech směrů.
• IP x6 - Ochrana proti dočasnému zaplavení vodou.
• IP x7- Ochrana proti dočasnému ponoření do vody (15 cm až 1 m hloubky).
• IP x8 - Ochrana proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody.

 

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení