Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Jak vybrat osvětlení cestiček a chodníků?

Noční zahrada má své kouzlo a nádech romantiky. Pokud se na ní pohybujete i za tmy, například v létě, je velmi vhodné cestičky a chodníky osvítit. Vypadá to pěkně, zahrada budí dojem větší upravenosti a je to také praktické. Zvláště, pokud přes zahradu přenášíte různé věci, jako například zahradní nářadí, koše a květináče, ale také hračky pro děti, potraviny (ať už nákup nebo pohoštění), sportovní potřeby atd.

Osvětlení pěšin a chodníčků má své opodstatnění, je totiž:

  • Praktické - slouží větší přehlednosti prostoru, ve kterém se (občas) pohybujete i za tmy.
  • Bezpečné - výrazně eliminuje riziko zakopnutí a následného pádu.
  • Bezpečnostní - osvětlený prostor odrazuje zloděje.
  • Estetické - hezky vypadá. Dáváte okolí najevo, že se o svou zahradu umíte náležitě postarat a udělat ji obzvláště krásnou.

 

Pokud máte na zahradě či u domu schodiště, rozhodně jej při osvětlování nevynechejte. Osvětlení můžete umístit buď vedle nebo jej zakomponovat přímo do jednotlivých schodů.


Jak osvítit cestičky a chodníky?

Základní postup je následující:

  1. Při výběru osvětlení pěšinek je dobré si nakreslit plánek (alternativně si můžeme zkusit budoucí svítidla pro představu rozvržení nahradit například většími kameny či cihlami a zkusmo je rozmístit přímo v zahradě).

  2. Zjistíme přiměřený počet svítidel, která bude potřeba pořídit: nejdříve si na plánku označíme krajní body, tj. začátek a konec cesty, na kterých svítidla budou v každém případě. Nezapomeneme na místa, kde chodník mění směr nebo kde je nějaká neočekávaná překážka.

  3. Pak mezi již vyznačená místa pro svítidla rovnoměrně vkládáme další. Počet závisí jak na vybraných svítidlech, přesněji na jejich výkonu (W) a světelném toku (lm), tak na zamýšleném dojmu.


„Vždy záleží na dispozicích konkrétního prostoru. Obecně platí, že čím větší mezery mezi svítidly, tím tlumenější a intimnější bude celkový dojem. Naopak, umístíme-li je blíže k sobě, cesty osvětlíme silněji a přehledněji. Více rovnoměrně rozmístěných svítidel znamená plynulost, zatímco solitéry zvyšují dramatičnost. To se ale hodí spíše pro osvětlení jednoho zajímavého prvku, ale už ne tolik pro osvětlení chodníku, který má kontinuitu.“ (Zuzana Zicháčková, poradce v oblasti osvětlení)

Zvolit svítidla sloupková či zemní?

Svítidla stojanová a sloupková se hodí zejména k plochám, které jsou travnaté a osazené rostlinami. Sloupková svítidla ve většině případů vyzařují světlo do stran a/nebo dolů. Zaměřují tedy pozornost na nejbližší okolí a na dlažbu či půdu. Pro instalaci doporučujeme příslušné bodce, pomocí nichž je umístíme do půdy a zajistíme tak stabilitu.

Svítidla zemní jsou zapuštěna v zemi a světlo z nich vychází směrem zezdola nahoru ve více či méně silném kuželu světla. Vypadají dobře například v sousedství anglického trávníku. Ta, která jsou pojezdová, vydrží vyšší zátěž, můžeme po nich přejít či dokonce přejet osobním vozem. Oblíbená jsou solární, u kterých nemusíme myslet na napájení a elektrickou instalaci. O vše se totiž postará sluneční svit.

Další tipy pro osvětlení cest a chodníků

Zajímavou variantou jsou LED pásky pro venkovní použití. Na obrázku vidíme jejich uplatnění v kombinaci s designovým svítidlem Rotoball.

Pokud se nám líbí možnost světlo nasměrovat, podívejme se na přízemní dekorativní svítidla.

Při výběru osvětlení cestiček a chodníků nezapomínejme na to, že svítidla musí splňovat podmínky pro venkovní použití. Ubezpečte se, že mají všechna stupeň krytí minimálně IP 44. Pokud si nevíte rady, není nic snazšího, než nás nezávazně kontaktovat. Rádi poradíme. 

 

Zpátky na rozcestník Jak vybrat osvětlení do bytu a domu.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.