Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Jak vybrat osvětlení domu?

Pod pojmem „osvětlení domu“ se vám mohou vybavit různé věci. Možná vám přijde na mysl světlo nad vchodové dveře, svítící číslo domu či podsvícená poštovní schránka. Nebo si představíte nástěnná venkovní svítidla upevněná na zdi domu. Obě varianty jsou správné. A existuje i mnoho dalších způsobů, jak klasicky či originálně nasvítit svůj dům. Pojďme si je ukázat.

Proč se rozhodnout pro kvalitní osvětlení domu?

Důvody spadají do oblasti jednak praktické, jednak estetické. Jednoduše řečeno, je skvělé, když venkovní osvětlení dobře slouží a zároveň díky němu dům pěkně vypadá. Po promyšlené realizaci každého ze tří okruhů (níže) získáme kvalitní komplexní systém osvětlení. Ten náš dům pozvedne hned o několik stupňů v oblasti:

 1. Orientace - Už nebudeme muset luštit jména na zvonku nebo před vchodem lovit klíče z tašky jen za pomoci rozsvíceného displeje telefonu. Číslo domu bude hned patrné a nepřehlédnutelné pro všechny návštěvy. Nebudeme se muset bát klopýtnutí při hledání schodu před vstupními dveřmi.
 2. Bezpečnosti - Strach ze zlodějů? Dostatečně osvětlíme všechny temnější místa okolo domu, vchod, okna, plot, velké neosvětlené plochy. Zamyslíme se nad nákupem svítidel s pohybovým čidlem.
 3. Estetiky - Mají zdi domu zajímavou strukturu? Osvětlíme je. Nebo využijeme barevná přízemní svítidla a namíříme je na dům. Nebo instalujeme obousměrná nástěnná venkovní svítidla a vytvoříme krásné světelné "závěsy" na zdech. Možností je více.

A vůbec nejlepší je, pokud všechno sloučíme do jednoho efektního celku.

Jak osvítit dům?

Jeden a ten stejný dům může za šera či tmy vypadat různě. Záleží na tom, na co světlem upoutáme pozornost, jaký druh venkovních svítidel vybereme a také na tom, kam a v jakém počtu je umístíme. Pro inspiraci uvádíme několik tipů na místa, kam svítidla instalovat:

  • Vchod a jeho bezprostřední okolí včetně čísla domu, zvonku a poštovní schránky, případně schody či branka - využijeme svítidla stropní (závěsná i přisazená), nástěnná svítidla, bodovky...
  • Zdem dodáme světlo nástěnnými venkovními svítidly, ale můžeme na ně nasměrovat i přízemní dekorativní svítidla nebo je zespodu jemně osvětlit zemními svítidly.
  • Oknům sluší LED pásky pro outdoorové použití, tj. nejlépe se stupněm ochrany IP 65 a více.
  • Pod převis střechy můžeme použít bodovky. Dům bude vypadat opticky vyšší.
  • Balkon nebo lodžie si zaslouží také dobré osvětlení. Napsali jsme o tom samostatný článek.


Velice oblíbená jsou solární svítidla. Jsou skvělá i jako domovní čísla. Na zdi domu nám bude plnit dekorativní i praktickou funkci zároveň. Většinou jsou na LED světelné zdroje (často zabudované), nezřídka kombinované se solárním panelem.

Nechcete-li svítit delší dobu běžnými svítidly, výborná jsou venkovní svítidla se senzorem (čidlem). Reagují na pohyb, a tak osvětlí adekvátní prostor jen v případě praktické potřeby. A upozorňují, že zde někdo nachází. Pozor však na příliš citlivé senzory, světla by se rozsvěcovala každou chvíli kvůli sebemenším podnětům.

Venkovní svítidlo - číslo domu Meridian Box se senzorem Číslo domu LED kulaté přisazené
venkovni-domovni-cislo-svitici-led-paulmann

 

Vždy záleží na tom, kolik světla chceme u domu mít a také na tom, kolik jsme ochotní investovat.

„Rozhodně se nejdříve zaměříme na bezpečnost a na to, abychom se ve více i méně frekventovaných místech dobře orientovali, tedy na přehlednost. Estetika je sice věcí druhotnou, ale velice zajímavou.“ (Zuzana Zicháčková, poradce v oblasti osvětlení)

Při výběru osvětlení domu je potřeba si uvědomit mnoho aspektů. Pokud si nevíte rady, není nic snazšího, než nás nezávazně kontaktovat. Rádi poradíme. 

 

Zpátky na rozcestník Jak vybrat osvětlení do bytu a domu.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení