Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Podle čeho vybírat novou žárovku

Dejte pozor na jednotlivé faktory, které při výběru žárovky hrají velkou roli:

 • Závit
  Samozřejmě máme více druhů závitů, které jsou specifické pro jednotlivá svítidla. Nejprve je tedy potřeba zjistit, jaký závit má právě Vaše svítidlo, a dále můžeme pokračovat ve výběru. Pro jednodušší orientaci navštivte kategorii LED žárovky - Dle závitu/patice.
 • Teplota světla
  Toto je nejčastější příčina veškerých fám o LED žárovkách. U žárovky máte přesnou informaci o počtu kelvinů (dále jen „K“), která udává, jakou barvou bude žárovka svítit. U nás preferujeme teplé bílé světlo s hodnotou 2700K. Je to standardní hodnota, ale ne jediná. Žárovky s hodnotou pod 2700K jsou teplejší a syté, nad 2700K se blíží chladnému dennímu světlu. Nejvyšší hodnotu máme 6500K, kde barva má lehce modrý nádech. Takovéto žárovky se používají v kancelářských prostorách (zabraňují usínání pracovníků). Tomuto faktoru věnujte opravdu velkou pozornost, abyste nakonec nebyli Vaším výběrem zklamaní.
 • Velikost místnosti
  Pokud srovnáme např. obývací pokoj (cca 4x5m) s toaletou (cca 1,5x2m) a v obou případech budeme mít prostor pro dvě žárovky, pak je pochopitelné, že obývací pokoj bude potřebovat více lumenů (tedy světla) než toaleta, aby došlo ke kvalitnímu osvícení prostoru.
 • Typ svítidla
  Je důležité si své svítidlo nejprve důkladně prohlédnout, než žárovku začneme vybírat. Např. do stropnice (záleží na její velikosti) se v některých případech nevmístí spirálová trubicová úsporka kvůli skleněnému krytu. Dále jsou starší stropní svítidla (lustry), která mají skleněné „poháry“ přes žárovku, do nichž je problém vmístit delší žárovku. Opravdu je důležité tento faktor neopomenout.
 • Barva stěn
  Často při výběru žárovek nebereme v potaz barvu, jakou máme místnost vymalovanou. Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení dosáhlo své kvality. Např. dvě stejně velké ložnice, z nichž jedna je bílá a druhá tmavě-modrá, nemůžeme vybavit stejným typem žárovek. Ložnice s tmavě-modrým světlem by byla celkově hůře osvětlená než ložnice bílá.
 • Využití
  Žárovky mohou mít více využití. Aktivní osvětlení prostoru, osvětlení dané plochy (jídelní stůl, kuchyňská linka), orientační osvětlení (na zahradě, dětský pokoj). Dle toho taktéž vybíráme v závislosti na příkonu a počtu lumenů. Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě (venkovní světlo, dětský pokoj celou noc), je velmi vhodné použít LED žárovku, jelikož má velmi nízký příkon - tedy spotřebu energie.
Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.