Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Jak vybrat žárovku

LED žárovky neboli Light Emitting Diode přinesly do osvětlení největší revoluci od vývinu žárovky T. A. Edisonem. Protože se rozsvěcuje pohybem elektronů v polovodičovém materiálu, nemůže vzplanout, zahřát se a ani nepoužívá žádné nebezpečné látky.

V průběhu posledních let prošly razantním vývojem, na jehož konci je plnohodnotný světelný zdroj schopný nahradit standardní žárovky jako hlavní světelný zdroj v domácnostech a ve firmách. Oproti standardní žárovce při stejné kvalitě světla déle vydrží, uspoří peníze za spotřebu elektřiny a pro životní prostředí znamená mnohem menší ekologickou zátěž. Jakou LED žárovku ale zvolit?

Podle čeho vybírat žárovku?

Dejte pozor na jednotlivé faktory, které při výběru žárovky hrají velkou roli. Pojďme si je společně projít.

Závit/patice

Vybrat správnou patici či závit je to nejdůležitější, co musíme při výběru žárovky udělat. Když zvolíte špatnou variantu, světelný zdroj jednoduše do svítidla nedostanete, protože tam nepůjde nainstalovat. Nejprve je tedy potřeba zjistit, jaký závit má právě vaše svítidlo, a dále můžeme pokračovat ve výběru.

Nemusíte mít obavy, že se v závitech ztratíte, pro domácí využití si bohatě vystačíte se znalostí dvou základních závitů a to:

E14 - tzv. miňonka, úzký závit

závit E14

Závit E14 u žárovekPoužívá se většinou do malých svítidel jako jsou různé lampičky, ale také do lustrů s rameny či dalších svítidel.

Může být umístěn jak na LED žárovkách, které jednoznačně doporučujeme kvůli vysoké úspoře elektrické energie, tak na tzv. "úsporných" světelných zdrojích i na halogenech.

E27 - široký závit

závit E27

závit E27Můžete ho najít téměř u všech druhů svítidel. V současné době často vidíme, že ho při výrobě svítidel stále více nahrazuje úzký závit E14.

Opět jej naleznete jak na LED světelných zdrojích, tak na úsporných i halogenových žárovkách.

Pokud jste na své žárovce nenašli šroubovací závit, pravděpodobně obsahuje patici.

Patice GU10 a GU5,3

Nejběžnějšími paticemi jsou GU10 a GU5,3. Na obrázcích si mezi nimi všimněte jasného rozdílu ve zpracování "kolíčků".

Patice bývají na spotových,zápustných, kolejnicových, lankových a dalších svítidlech.

patice GU10 patice GU10 patice GU5,3 patice GU5,3

 

vybrat-zarovku-patice-zavit

 

Teplota barvy světla (teplota chromatičnosti)

Teplota světla je jednou z nejčastějších příčin různých fám o LED žárovkách. Neznalý člověk si zakoupí například žárovku s příliš chladnou teplotou chromatičnosti, což se mu ale nemusí hodit, pokud chtěl vybrat žárovku do obývacího pokoje. Světlo bude příliš jasné a studené. LED žárovky vybírejte vždy s ohledem na to, v jaké místnosti a k jakému účelu budete jejich světlo využívat.

U žárovky máte přesnou informaci o počtu kelvinů (dále jen „K“), která udává, jakou barvou bude žárovka svítit. U nás preferujeme teplé bílé světlo s hodnotou 2 700 K. Je to standardní hodnota, ale ne jediná. Žárovky s hodnotou pod 2 700 K jsou teplejší a syté, nad 2 700 K se blíží chladnému dennímu světlu. Nejvyšší hodnotu máme 6 500 K, kde barva má lehce modrý nádech. Takovéto žárovky se používají v kancelářských prostorách (zabraňují usínání pracovníků). Tomuto faktoru věnujte opravdu velkou pozornost, abyste nakonec nebyli svým výběrem zklamaní.

Světelný tok

Světelný tok v lumenech („lm“) vyjadřuje, jak moc bude žárovka svítit. Jedná se o něco přesnější metriku než wattáž u klasických žárovek. Pro jednoduchou orientaci se podívejte do tabulky níže.

Jmenovitý světelný tok světelného zdroje (lm) Uváděný ekvivalentní příkon žárovky
kompaktní zářivky halogenové žárovky LED a jiné světelné zdroje (W)
125 119 136 15
229 217 249 25
432 410 470 40
741 702 806 60
970 920 1055 75
1398 1326 1521 100
2253 2137 2452 150
3172 3009 3452 200


Na levnějších neznačkových žárovkách bývá často udáván pouze ekvivalentní příkon žárovky. Vždy si však zkontrolujte orientačně i počet lumenů, abyste se vyhnuli zklamání z nedostatečně svítící žárovky, i když její obal tvrdil něco jiného. U kvalitních značkových žárovek, například Philips LED žárovek, máte kromě přesných údajů (nejen) o svítivosti jistotu delší výdrže a mnohem vyšší bezpečnosti provozu. Proto je doporučujeme.

vybrat-zarovku-vykon

 

Velikost místnosti

Pokud srovnáme např. obývací pokoj (cca 4 × 5 m) s toaletou (cca 1,5× 2 m) a v obou případech budeme mít prostor pro dvě žárovky, pak je pochopitelné, že obývací pokoj bude potřebovat více lumenů (tedy světla) než toaleta, aby došlo ke kvalitnímu osvícení prostoru.

Typ svítidla - tvar žárovky

Je důležité si své svítidlo nejprve důkladně prohlédnout, než žárovku začneme vybírat. Např. do stropnice (záleží na její velikosti) se v některých případech nevmístí spirálová trubicová úsporka kvůli skleněnému krytu. Dále jsou starší stropní svítidla (lustry), která mají skleněná stínítka přes žárovku a do nichž je tedy problém vmístit delší žárovku. Opravdu je důležité tento faktor neopomenout.

Tvar žárovky tedy do jisté míry závisí na tvaru a velikosti stínidla, někdy můžeme zvolit více variant podle osobní preference. Obrázky nám napoví. Rozlišujeme 6 tvarů světelných zdrojů:

1. Klasický

Napodobuje tvar klasické žárovky, jak jej všichni dobře známe. Narozdíl od nich jsou nové žárovky díky LED technologii velmi úsporné. Jestli však máte vzhled starých žárovek opravdu rádi, můžeme vám doporučit žárovky značky Nowodvorski, řadu Philips Deco Classic nebo Panasonic NC.

 
Tip: pokud toužíte po něčem opravdu speciálním, máme něco pro milovníky vintage i moderního přístupu. Porovnejte rozdíl:

2. Lustr

Vypadá jako mezičlánek klasického tvaru a úzké podoby žárovky (tj. svíčky). Je o něco menší než klasický tvar. Uplatnění má ve většině svítidel, kromě těch s nejužšími stínidly. U každé žárovky v naší nabídce jsme pro jistotu uvedli i rozměry v milimetrech.

 

3. Svíčka

Čistý úzký design zdroje ve tvaru svíčky můžeme umístit do úzkých stínidel. Čiré LED svíčky (CL, clear) jsou typickým příkladem, že světelný zdroj může být krásný i zhasnutý. Je jako dělaný do otevřených svítidel. Do uzavřených svítidel zase stačí žárovky s mléčným sklem (FR, frozen).

 

4. Koule

LED žárovka ve tvaru koule je výborná do širokých závěsných stínidel. Mléčné žárovky (FR, frozen) poskytují efekt rozptýleného světla. Budete se cítit příjemně a pohodlně.

Stejně jako u svíček je tento tvar velmi pěkný a můžeme jej využít v otevřených svítidlech.

5. Reflektor

Obvykle jej najdeme ve spotových svítidlech. Od bodovek jej rozeznáme tak, že jsou delší a mívají závity E27 nebo E14. Světelný tok vyzařují směrově v menších úhlech, nejčastěji pod úhlem 36°.

 

 

6. Bodovka

Používá se do zápustných svítidel nebo do stolních lampiček. Obsahuje patici, nejčastěji GU10 nebo GU5,3. Tvarově odpovídá klasickému halogenovému zdroji. Stejně jako reflektor nesvíti všemi směry, ale vydává světlo v podobě kuželu. Což je užitečné, pokud potřebujeme světlo nasměrovat především do jednoho místa.

 

vybrat-zarovku-tvar

 

Barva stěn

Často při výběru žárovek nebereme v potaz barvu, jakou máme místnost vymalovanou. Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení dosáhlo své kvality a intenzity. Např. dvě stejně velké ložnice, z nichž jedna je bílá a druhá tmavě modrá, nemůžeme vybavit stejným typem žárovek. Ložnice s tmavě modrým světlem by byla celkově hůře osvětlená než ložnice bílá.

Využití

Žárovky mohou mít více využití. Aktivní osvětlení prostoru, osvětlení dané plochy (jídelní stůl, kuchyňská linka), orientační osvětlení (na zahradě, dětský pokoj). Dle toho taktéž vybíráme v závislosti na příkonu a počtu lumenů. Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě (venkovní světlo, dětský pokoj celou noc), je velmi vhodné použít LED žárovku, jelikož má velmi nízký příkon a tedy spotřebu energie.

Poznejte svou žárovku

zarovka

 

vybrat-zarovku

Nyní se můžete směle vrhnout na výběr té správné žárovky.  šipečka

A máme pro vás dobrou zprávu, žárovky nyní můžete získat i ZDARMA! Stačí nakoupit nad 1 500 Kč a automaticky vám k objednávce přibalíme 2 žárovky jako dárek od nás.

Seznámili jsme se se základními parametry, které zohledňujeme při výběru žárovek do domácosti. Byl vám článek užitečný? Podívejte se na další zajímavé návody v kategorii jak vybrat osvětlení do bytu a domu.

Pokud si čímkoli nebudete jistí, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme.

 

 
Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.