Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

ChytráŽena.cz - 4. října 2016

Osvětlení dětského pokoje není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ať už jde o domácí úkoly, hraní nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba dětem na tyto činnosti dobře posvítit, aby si zbytečně neunavovaly oči.

Hola, hola, škola volá

S podzimem se dny zkracují a tma nastává již v odpoledních hodinách. Školáci si tak musí v pokoji rozsvítit nejen kvůli domácím úkolům, ale i pro čtení nebo hraní. Možná si ale vaše děti nebo vnoučata svítí nevhodným svítidlem a ani o tom neví. Bohužel se jedná o velmi častý případ. Nejenomže si přitěžují při psaní domácího úkolu, když špatně vidí na text a vlastní písmo, ale také si zbytečně unavují oči. Dlouhodobé namáhání očí při čtení za nedostatečného světla zvyšuje riziko krátkozrakosti. Způsobuje také rychlejší únavu, bolesti hlavy a horší výsledky ve škole.

Jak tedy správně osvětlit stůl a pokoj malého školáka?

Centrální stropní svítidlo je pouhý základ

Nejobvyklejší svítidlo nejen v dětských pokojích je samozřejmě centrální stropní světlo. To by ale nikdy nemělo být používané samostatně jako svítidlo na specializovanou činnost.
Centrální stropní svítidlo v pokoji by mělo být doprovázené dalšími doplňkovými svítidly, která jsou určená pro jednotlivé činnosti. V případě školáků by to rozhodně měla být pracovní lampa na stůl, lampička na čtení v posteli a případně stojací nebo nástěnná lampa do hracího koutku.

Jak osvětlit stůl a pokoj malého školáka - eSvětlo.cz Klasické závěsné centrální svítidlo s jedním zdrojem světla se dá nahradit ještě užitečnější variantou. Tou je stropní spotové svítidlo, které má několik bodovek umístěných na ramenech, nebo v kruhu. Jednotlivé bodovky lze namířit různými směry, například na podlahu, když si tam dítě zrovna potřebuje rozložit spoustu studijních materiálů. Nebo na postel a stůl, zkrátka téměř kamkoli. Student si tak snadno přisvítí právě tam, kde to potřebuje.

A nezapomeňte! Děti sledují a napodobují – pokud tedy máte u vás v rodině ve zvyku číst si pouze pod centrálním světlem v místnosti, těžko můžete vyžadovat zdravé návyky od svých ratolestí.

Osvětlení pracovního stolu věnujte zvláštní péči

Pracovní stůl je snad nejdůležitější plochou v dětském pokoji. Školáci při práci na něm tráví většinu času. Ať už jde o domácí úkoly, učení, prohlížení knížek, kreslení nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba, aby si na danou činnost správně posvítili a zbytečně si neunavovali oči. Právě proto je výběru lampičky na dětský stůl potřeba věnovat zvláštní pozornost.
U dětské stolní lampy je potřeba zohlednit více kritérií než pouhý vzhled. Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je výběr příliš nízké lampičky se stínidlem. Ta je na pracovní stůl opravdu velmi nevhodná, protože kvůli stínítku vyzařuje příliš rozptýlené světlo, které je pro čtení nebo psaní zcela nedostatečné.

Stolní lampa na hraní i učení
Existuje celá řada různých typů stolních lampiček, a člověk se tak může v jejich záplavě snadno ztratit. Jak tedy takovou stolní lampičku vybrat, abyste svému študákovi ještě nepřihoršili?
Pokud je na dětském stole dostatek místa pro lampu se stabilní základnou, pak je tou nejvhodnější variantou zdravého, moderního a úsporného osvětlení pro učení i jiné činnosti stmívatelná LED lampa s nastavitelným ramenem. Velkou předností stolní lampy s polohovatelným ramenem je, že svítí přesně tam, kam potřebujete. Dá se totiž naklánět všemi různými směry. Výhodou LED osvětlení jsou zase nízké náklady na energetickou spotřebu.
Neméně důležitá je i výška lampy. Na psací stůl je vhodná lampa s vysokou nohou, aby byl proud světla vždy orientovaný shora dolů.
Z hlediska správného umístění lampy je nutno brát v potaz, jestli je dítě pravák, nebo levák. Lampu umístěte k opačné ruce, než kterou dítě píše – jinak by si při psaní stínilo.
Světelný zdroj vhodný pro čtení by měl mít svítivost vyšší než 800 lumenů. To znamená LED žárovku s příkonem od 9W, úsporku s příkonem od cca 15W a starou žárovku s wolframovým vláknem s výkonem 60W.

Světlo z monitoru počítače či telefonu
LED pásek usb k pc 70457 koupíte na eSvětlo.czDnes už téměř všichni školáci tráví spoustu volného času před monitorem počítače. Když to není zrovna počítač, je to telefon, tablet nebo televize. A jistě to všichni známe z vlastní zkušenosti: díváme se dlouho do obrazovky a po nějakém čase začneme cítit, jak nám slzí a tuhnou oči, někdy nás dokonce až štípou.

Doba kmitajících a blikajících monitorů je už naštěstí za námi. Moderní monitory můžeme ztlumit či více rozsvítit tak, aby byl pohled na ně příjemný a co nejpřirozenější. Nicméně úporný dlouhodobý pohled na monitor počítače je nezdravý. Oko je od přírody uzpůsobeno tomu, aby se dívalo různými směry na různé vzdálenosti. Pohyb oka je zajišťován očními svaly, které svou činností oko vlastně masírují a napomáhají jeho čištění a látkové výměně. Naopak pohled na monitor počítače je upřený jedním směrem na stejnou vzdálenost po dlouhou dobu, což je nezdravé a unavující.

Dalším problémem dlouhého sledování obrazovky je špatné mrkání. Kvůli snížené frekvenci mrkání si nedostatečně zvlhčujeme oči a ty jsou pak vysušené a více unavené. Proto je vhodné, aby si nejen školáci dávali pravidelné pauzy a nedívali se do monitoru třeba celé odpoledne a večer v jednom kuse. Doporučuje se nejlépe každých dvacet minut odpoutat svůj zrak od obrazovky a zaměřit se na bod vzdálený minimálně dva metry. Ideální je i krátká procházka.
Důležité je také dodržování správné vzdálenosti od obrazovky, která by měla být přibližně na délku vaší paže, a v neposlední řadě i vhodné osvětlení. Večer je dobré mít v místnosti s počítačem rozsvíceno tlumené světlo. Sníží se tím kontrast mezi svítícím monitorem a tmavou místností.

Škodí LED zdraví?

LED světelné zdroje se v posledních letech úspěšně zabydlely v nejedné české domácnosti, a to především díky své úspornosti a dlouhé životnosti. Přesto mají k LED osvětlení někteří lidé averzi, protože se obávají jeho údajné škodlivosti pro oči. Ve skutečnosti ovšem případné potíže neplynou z domnělých škodlivých vlastností LED zdroje a jejich působení na zrak, ale zvolené barvy světla a jejího vlivu na naši bdělost, resp. spánek.

Naše vnitřní hodiny, které řídí chod celého organismu, se orientují podle přirozeného denního světla. To venkovní denní je modré (studená bílá) a stimuluje naše tělo k aktivitě. Stejně tak na nás působí i umělé světelné zdroje vyzařující studené světlo: některé žárovky, monitory počítačů, televizory a mobily.
Mnoho z nás bere před spaním do ruky tablet nebo se dívá na televizi. Avšak světlo, které tyto zařízení vyzařují, oddaluje přirozený nástup noci.
Studená bílá udržuje pozornost, a je tak ideální v případě, kdy se potřebujete dobře soustředit nebo předejít únavě. Naopak teplá bílá je vhodná při relaxování nebo před spaním. Pro kvalitní spánek si proto v době před ulehnutím sviťte LED zdroji, které mají teplotu chromatičnosti 2700 kelvinů a nižší. Tento údaj najdete u kvalitních světelných zdrojů vždy na obalu.

Noční stolek a postel

Když si školáci nehrají u stolu, nebo někde nepobíhají po místnosti, jsou už zavrtaní v posteli. Právě tam se jim bude hodit typ lampy vybraný dle toho, zdali si před spaním čtou nebo jen poslouchají hudbu či pohádky.

Pokud patří mezi velké čtenáře, je pro jejich zdravý zrak dobré pořídit buďto lampu na noční stolek s „husím krkem“, který se dá natáčet různými směry, nebo lampu nástěnnou. Její svítivost by měla být opět vysoká, aby si děti neunavovaly oči.
Pokud před spaním raději poslouchají mluvené slovo, nebo koukají na televizi, postačí jim nízká lampička, klidně se stylovým stínidlem podle vkusu školáka.
Lampička na klip je univerzální řešení pro většinu limitovaných prostor. Připnete ji na šuplík, okraj stolu, o rám postele, ale i na komín knížek. Díky ohebnému ramenu si světlo snadno natočíte potřebným směrem. Avšak pozor, mívají nízkou svítivost, což rozhodně není vhodné pro čtenáře!

ZDRAVÝ ZRAK NA PRVNÍM MÍSTĚ

Jak vybrat správné osvětlení pro školáka poradí eSvětlo.cz S výběrem dalšího osvětlení pro zdravý zrak dětí vám pomohou naše další přehledné návody:

 
 
 
 
 
Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení