Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Blesk Hobby - 4. srpna 2016 (tištěné vydání)

Když se setmí Nástěnná venkovní lampa rezavá E27 eSvětlo.cz_1

Zvykli jste si vysedávat venku dlouho do noci a hrát třeba scrabble? Máme pro vás tipy, jak si na to s přibývající tmou posvítit.

Předtím, než se pustíte do nakupování exteriérových svítidel, si s námi zopakujte, co od nich máte čekat. V první řadě je to bezpečnost, proto do zahrady, pergoly či na balkon vybírejte taková, která mají odpovídající stupeň krytí. „Do exteriéru vybírejte svítidla se stupněm krytí minimálně IP44. Platí pravidlo, že čím je číslo IP vyšší, tím je svítidlo lépe chráněné proti vnějším vlivům, jako jsou prach nebo voda,“ upřesňuje Zuzana Zicháčková z poradenskoprodejního portálu (eSvětlo.cz.) Pokud někde narazíte na levná svítidla, u kterých na obalu není stupeň krytí uveden, raději se jim vyhněte. 

Ten pravý zdroj

Vhodně zvolené osvětlení usnadní nejen orientaci v prostoru, ale může zahradě nebo terase i vdechnout zcela nový rozměr. Populárním typem osvětlení jsou sloupková světla, která jsou v několika výškách. Můžete s nimi pěkně olemovat cestičky. Ekologickou i ekonomickou variantou jsou světla solární, která se přes den nabíjejí sluneční energií, aby pak mohla večer osvětlovat zahradní prostor zadarmo. Dále lze pořídit například nástěnná svítidla nebo světla připevněná k fasádě domu či k jiným zahradním stavbám. Při dodržení bezpečnosti si můžete také pěkně posvítit svíčkami ve stylových svícnech nebo v závěsných či stojacích lucernách.

Osvětlení do pergoly a altánu byste měli vybírat podle činností, které se tam chystáte podnikat. U stolu vystačíte s dostatečně silným stropním světlem. Pokud chcete i dekorativní doplněk, hodí se závěsná lucerna.

K venkovnímu použití jsou stále oblíbenější LED pásky. Snadno je přilepíte na trámy nebo zábradlí. Zahradní zápich světlo Profi Line GardenSpot Light Set IP65 3x3W 3000K 16VA PAULMANN eSvětlo.czK malým a úzkým cestičkám se hodí nižší sloupky. „Ke vchodu na terasu, k brance nebo garáži, kde je nutné osvítit větší plochu, ale doporučuju použít sloupky vyšší,“ říká poradkyně Zicháčková.

Zápustná světla se zapouštějí nebo pokládají do trávníků, skalek i příjezdových cest. Pomáhají k lepší orientaci v tmavých místech zahrady nebo okolo zdí domu. Využívají se stále častěji LED světelné zdroje, které mají dlouhou životnost.

Sloupková i bodová svítidla se umisťují do země s kabelovým přívodem elektřiny natrvalo. U sloupkových svítidel postačí stupeň krytí IP44, protože jsou vystavena vodě jen občasně. U zápustných naopak volte co nejvyšší krytí, nejlépe IP68. Pokud nejsou zabudovaná přímo v zahradním jezírku, mohou být po nějakou dobu například pod kaluží nahromaděné vody, a proto potřebují co nejvyšší krytí.

Šetřete kroky

Jednou z nejčastějších chyb při realizaci osvětlení zahrady je, že se světlo nedá ovládat jinak než zevnitř domu. Osvětlení cestiček by tedy mělo být ovladatelné jak od vstupní branky, tak třeba z garáže. Řešením může být i dálkové ovládání, ale lepší variantou je promyšlené umístění ovladačů. V místech, kudy se prochází, problém snadno vyřešíte světlem s pohybovým senzorem.

Lidé často dělají chybu v tom, že zapomínají na ovládání. Pak musí k vypínači až do domu.

Když máte jen balkon

Se správným osvětlením, pohodlným místem k sezení a s květináči z něj vykouzlíte útulné místo pro odpočinek. Nejjednodušší variantou osvětlení bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce jsou LED pásky. Jsou vybaveny samolepicí páskou a jejich délku snadno uzpůsobíte napojováním nebo stříháním jednotlivých částí. Navíc jsou zalité v silikonu, což je pro venkovní použití ideální.

Bezpečnost na prvním místě WaterLED pásek Motion Color sada 3m 6,4W, funkce výměny barev PAULMANN eSvětlo.cz

Se složitějším zapojením elektrických osvětlovacích zařízení je však určitě dobré obrátit se na odborníka. Prověřeného elektrikáře je vhodné pozvat hned, když osvětlovací systém zahrady plánujete. Je třeba se vyhnout natažení elektrického kabelu, který by se mohl dostat do kontaktu s vodou. Proto musí být kabel vedený přes zahradu zabezpečený ochranným IP krytím a také vedený pod zemí. Uchráněn tak bude nejen před stykem s vodou, ale i před ostatními mechanickými vlivy, například před hlodavci.

MÍSTO SVÍČEK Když máte všetečné zvířecí mazlíčky nebo děti, je lepší se z bezpečnostních důvodů tradičním svíčkám vyhnout. Ale jejich romanticky mihotavého světla se vzdát nemusíte. Nahradí je LED svíčky, které třeba zatavené v lucerně budou od pravých k nerozeznání.

Zdroj: tištěné vydání Blesk Hobby srpen

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení