Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Blesk Hobby - 6. ledna 2016 (tištěné vydání)

Světelná kouzla

Světelný zdroj má být nejen plně funkční pro určitou činnost doma, ale má plnit i funkci estetickou. Obchody jsou plné nejrůznějších druhů stínidel i lamp. Vybrat si mezi nimi mohou minimalisté, futuristé i tradicionalisté. Některé jsou tak krásné, že samy o sobě vypadají jako malá umělecká dílka, která interiér doladí.

Ikonu do bytu! Severská světla jsou stále oblíbenější. Například organicky tvarovaná lampa White Norm 69 S od designéra Simona Karkova se stala bezmála designovou ikonou. Vtip je v tom, že si tuhle skládací lampu musíte pěkně dát dohromady sami.

Stylová elegance
Nástěnné svítidlo Genova 230 V G9 25W IP44 -Design Rendl g tvoří prosvětlené zvětšovací kruhové zrcadlo s nastavitelným ramenem a úhlem pohledu. eSvetlo.cz

Světla do stropu
Menší místnosti s nízkým stropem můžete posázet podhledovými svítidly, například podhledovým svítidlem Downlight z kovu a skla v barvě chromu.

Pro radost
Závěsní lustr Philips Minnie Mouse byl nie sice plánován do dětského ho pokoje jako hlavní zdroj, ale dobrou službu udělá i v hravé kuchyni nebo obýváku. esvetlo.cz

Nad stůl
Pracovní stůl chce specialistu, jako je například stolní dotyková LED lampička, která se spíná a mění úrovně jasu pouhým dotykem. Tato lampička má otočnou základnu, výklopné a ohybné rameno.

Vždy flexibilní
Ke křeslu na čtení i jako osvětlení pohovky využijete stojací lampu Ideal Lux Wally 27036. Podle potřeby ji můžete nahýbat a otáčet. Svítidlo potřebuje žárovku o patici E27 s maximálním příkonem 40 W.

TYPY SVĚTELNÝCH ZDROJŮ

Náklady na provoz úsporné LED žárovky jsou až o 90 % nižší než u žárovky klasické. Ty navíc přeměňují většinu elektřiny (až 92 %) na teplo. Jejich výkonnost je tedy pouhých 8 %. Klasické žárovky představují pro životní prostředí velkou zátěž. Při ročním provozu vyprodukuje jediná klasická 25W žárovka až 10 kg CO, zatímco LED zdroje pouze 1,2 kg CO. Klasické žárovky navíc dlouho nevydrží, a tak je nutné je častěji obměňovat bez možnosti recyklace.

Halogenové žárovky dosahují vyšší účinnosti i díky obsahu halogenů v baňce. Mají jasné a příjemné světlo, které nezkresluje barvy. Rozsvěcují se okamžitě, lze je stmívat a neobsahují žádné škodlivé látky. Oproti LED či úsporným zářivkám však mají mnohem nižší úsporu energie, a to o 50 %.

Úsporné kompaktní zářivky jsou mnohem účinnější než obyčejné žárovky - mají rovněž 5krát menší spotřebu elektrické energie. Mají pomalejší náběh světelného výkonu, který může trvat až dvě minuty, a vadí jim časté rozsvěcení.

LED zdroje světla, neboli LED žárovky (z anglického light-emitting diode - dioda vyzařující světlo), patří k nejúspornějším typům žárovek, jsou nárazu- i otřesuodolné. Mají okamžitý plný náběh světelného výkonu. Nevadí jim ani časté rozsvěcování.

SLOVNÍČEK POJMŮ

LUMENY (lm): Udávají množství světla, které světelný tok vyzařuje do prostoru kolem sebe. Obecně platí, že čím vyšší počet lumenů, tím více žárovka svítí. Hodnota lumenů je povinným údajem, který výrobci musí na obalech uvádět. Zaručuje totiž objektivní porovnání různých zdrojů světla - včetně svítivosti klasických žárovek. Tohoto údaje byste si měli všímat v případě, že chcete nahradit obyčejné žárovky či svíčky (nesměrové světelné zdroje). Náhrada 60W žárovky musí mít hodnotu lumenů alespoň 800.

KANDELY (cd): Informují o hodnotě svítivosti, neboli intenzitě světla, u směrových zdrojů (bodovek). Čím širší je vyzařovací úhel, tím méně intenzivně je osvětlena požadovaná plocha.

KELVINY (K): V těchto jednotkách se udává teplota chromatičnosti (čím vyšší číslo, tím chladnější barva). Na výběr jsou LED žárovky, které teplotou barvy odpovídají obyčejným žárovkám (teplé bílé světlo, 2700 K) či halogenovým žárovkám (teplé bílé světlo, 3000 K), i LED žárovky chladných barev, které se obvykle umisťují do pracovních prostorů (chladné bílé světlo, 4000 K). V současné době se uplatňuje trend volit světlo o trochu bělejší, než je teplé světlo klasických žárovek, které více unavuje oči.

BAREVNÉ PODÁNÍ (Ra): Je index barevného podání, který charakterizuje zkreslení barev, neboli schopnost zdroje světla reprodukovat barvy okolních předmětů. Čím je hodnota Ra blíže číslu 100, tím je míra zkreslení nižší. U LED zdrojů musí být hodnota Ra minimálně 80, především v případě používání v domácnosti.

Celý článek si můžete přečíst v tištěném vydání časopisu Blesk Hobby z 6. ledna 2016.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení