Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Blesk Hobby - 6. ledna 2016 (tištěné vydání)

Posviťte si!

Většina z nás se nad světlem zamýšlí hlavně z hlediska designu. Ale je to veliká chyba. I díky svícení si můžeme pomoci k domácí pohodové atmosféře, ale i k dobrému spánku, kvalitnímu čtení nebo pro oči nezávadné práci v kuchyni. Kouzlo je v tom, že do každé místnosti patří nejen jiný druh žárovek, ale i různé druhy svítidel. A ještě je tu jeden důležitý moment: svět se od pradávna dělí na světlomilce a stínomilce. A protože rodiny jsou často namíchány z obou skupin, je dobré vybavit byt světlem, které bude variabilní.

1 I OBÝVACÍ POKOJ
Pro malé pokoje se hodí LED bodové osvětlení, které rozprostře světlo a navíc prostor opticky zvětší. Do velkého obýváku patří závěsné svítidlo doplněné několika menšími zdroji. Velikost stropního světla by měla vycházet z rozlohy pokoje. U křesla na čtení nesmí chybět kvalitní stojací lampa. Podle vybraných zón se liší i barevnost zdrojů. Pro relaxační zónu se hodí teplé žluté světlo, pro čtecí lampu je světlo bílé, které pomáhá soustředit se, a čtený text je tak ostřejší.

2 I KUCHYNĚ
V kuchyni je třeba mít nasvícenou pracovní plochu, skříňky, šuplíky a jídelní stůl. I tady je důležitá barevnost zdrojů. Hodně lidí preferuje teplý zdroj, protože jsou na něj zvyklí z klasických žárovek nebo jim prostě přijde útulnější. Pro pracovní zónu je ale mnohem vhodnější zdroj studené bílé barvy, která vám pomůže soustředit se a méně zkreslí barvy, protože je blízká dennímu světlu. Světlo je důležité i nad stolem, protože jíme také očima. Na dobře nasvíceném stole vypadá jídlo lépe a chutněji.

3 I KOUPELNA
Luxus okna v koupelně si užívá jen málokdo. Proto je potřeba tam zajistit světlo, které to denní nejvíc připomíná. „Pro líčení a oblékání je ideální žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje,“ říká Michael Urban z portálu eSvětlo.cz. „Doporučoval bych světelné zdroje s vyšším podáním barev v kombinaci s vyšší teplotou světla. Žárovka by měla zářit přímo na vás a neměla by házet stíny shora nebo ze strany. K tomu jsou ideální zrcadlová osvětlení nebo přibližovací zrcátka přidělaná pohyblivým ramenem ke stěně.“

4 IDĚTSKÝ POKOJ
Do dětského pokoje se většinou vybírá nějaké veselé stropní osvětlení s oblíbenými postavičkami. K němu je dobré přidat lampičku na čtení a ke studiu. Dětský pokoj totiž slouží jako herna, která by měla být nasvícena ze všech stran, ale také jako pracovna a studovna, ve které naopak děti potřebují stolní lampu k cílenému svícení.

5 I LOŽNICE
Do ložnice je dobré zvolit bodové LED osvětlení, případně kvalitní lampičky, když jste zvyklí číst si v posteli. Když tu máte i šatní skříně, dobře si je i oblast nad nimi nasviťte studeným bílým světlem s vysokým CRI indexem, které nezkreslí barvy. Kosmetický stolek by měl být naproti oknu a měl by mít také nasvícené zrcadlo - opět kvůli nezkreslování barev.

OČIMA ODBORNÍKŮ

Jak vybrat světlo do dětského pokoje? Michael Urban, eSvětlo.cz

„U menších dětí se zaměřte na kreativní dětské lampy a svítidla doplněné zdrojem s teplou bílou barvou, která pokoj zútulní. Také nástěnné svítidlo by mělo mít teplý zdroj a dobré je mít i lampičku, se kterou bude dítě usínat. Nejlepší je taková, která sama za nějakou dobu zhasne. Stolní lampa ke studiu a psaní domácích úkolů by měla mít možnost polohování a zdroj se studeným bílým světlem, které se barevností blíží dennímu světlu a napomáhá soustředění. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím více se teplota světla přibližuje dennímu světlu, takže hledejte teploty kolem 4000 K.“

Proč jsme v zimě bez nálady? Tomáš Suchý, Ušetřeno.cz

„Může za to snížená produkce látky serotonin, která je způsobena nedostatkem denního světla. Serotonin je často označován jako hormon štěstí a ovlivňuje naše myšlení, kreativitu, výkonnost i soustředěnost. Pomůžete si, když budete svítit takzvanými plnospektrálními žárovkami. Dají se normálně pořídit v obchodech, ale je potřeba sledovat dvě základní hodnoty. První z nich je hodnota označená CRI (někdy také označovaná Ra), která v procentech vyjadřuje podobnost slunečnímu světlu. Tato hodnota by měla být vyšší než 91. Nejedná se ale o údaj, který by výrobci museli uvádět povinně. Druhým údajem je teplota světla (chromatičnost), která se uvádí v kelvinech (K). Pokud je vaším cílem navodit si doma co nejvěrnější denní světlo, doporučuje se sahat po žárovkách s hodnotou mezi 5000 až 6500 kelviny.“

LED pásky jsou LED diody vsazené do samolepícího ohebného pásu. Díky své konstrukci jsou velice dobře ohebné, což umožňuje osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti. „S jejich pomocí nasvítíte skříně i šuplíky,“ radí Michael Urban.

Celý článek si můžete přečíst v časopise Blesk Hobby z 6. ledna 2016, tištěné vydání.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.