Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Blesk Hobby - 6. ledna 2016 (tištěné vydání)

Posviťte si!

Většina z nás se nad světlem zamýšlí hlavně z hlediska designu. Ale je to veliká chyba. I díky svícení si můžeme pomoci k domácí pohodové atmosféře, ale i k dobrému spánku, kvalitnímu čtení nebo pro oči nezávadné práci v kuchyni. Kouzlo je v tom, že do každé místnosti patří nejen jiný druh žárovek, ale i různé druhy svítidel. A ještě je tu jeden důležitý moment: svět se od pradávna dělí na světlomilce a stínomilce. A protože rodiny jsou často namíchány z obou skupin, je dobré vybavit byt světlem, které bude variabilní.

1 I OBÝVACÍ POKOJ
Pro malé pokoje se hodí LED bodové osvětlení, které rozprostře světlo a navíc prostor opticky zvětší. Do velkého obýváku patří závěsné svítidlo doplněné několika menšími zdroji. Velikost stropního světla by měla vycházet z rozlohy pokoje. U křesla na čtení nesmí chybět kvalitní stojací lampa. Podle vybraných zón se liší i barevnost zdrojů. Pro relaxační zónu se hodí teplé žluté světlo, pro čtecí lampu je světlo bílé, které pomáhá soustředit se, a čtený text je tak ostřejší.

2 I KUCHYNĚ
V kuchyni je třeba mít nasvícenou pracovní plochu, skříňky, šuplíky a jídelní stůl. I tady je důležitá barevnost zdrojů. Hodně lidí preferuje teplý zdroj, protože jsou na něj zvyklí z klasických žárovek nebo jim prostě přijde útulnější. Pro pracovní zónu je ale mnohem vhodnější zdroj studené bílé barvy, která vám pomůže soustředit se a méně zkreslí barvy, protože je blízká dennímu světlu. Světlo je důležité i nad stolem, protože jíme také očima. Na dobře nasvíceném stole vypadá jídlo lépe a chutněji.

3 I KOUPELNA
Luxus okna v koupelně si užívá jen málokdo. Proto je potřeba tam zajistit světlo, které to denní nejvíc připomíná. „Pro líčení a oblékání je ideální žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje,“ říká Michael Urban z portálu eSvětlo.cz. „Doporučoval bych světelné zdroje s vyšším podáním barev v kombinaci s vyšší teplotou světla. Žárovka by měla zářit přímo na vás a neměla by házet stíny shora nebo ze strany. K tomu jsou ideální zrcadlová osvětlení nebo přibližovací zrcátka přidělaná pohyblivým ramenem ke stěně.“

4 IDĚTSKÝ POKOJ
Do dětského pokoje se většinou vybírá nějaké veselé stropní osvětlení s oblíbenými postavičkami. K němu je dobré přidat lampičku na čtení a ke studiu. Dětský pokoj totiž slouží jako herna, která by měla být nasvícena ze všech stran, ale také jako pracovna a studovna, ve které naopak děti potřebují stolní lampu k cílenému svícení.

5 I LOŽNICE
Do ložnice je dobré zvolit bodové LED osvětlení, případně kvalitní lampičky, když jste zvyklí číst si v posteli. Když tu máte i šatní skříně, dobře si je i oblast nad nimi nasviťte studeným bílým světlem s vysokým CRI indexem, které nezkreslí barvy. Kosmetický stolek by měl být naproti oknu a měl by mít také nasvícené zrcadlo - opět kvůli nezkreslování barev.

OČIMA ODBORNÍKŮ

Jak vybrat světlo do dětského pokoje? Michael Urban, eSvětlo.cz

„U menších dětí se zaměřte na kreativní dětské lampy a svítidla doplněné zdrojem s teplou bílou barvou, která pokoj zútulní. Také nástěnné svítidlo by mělo mít teplý zdroj a dobré je mít i lampičku, se kterou bude dítě usínat. Nejlepší je taková, která sama za nějakou dobu zhasne. Stolní lampa ke studiu a psaní domácích úkolů by měla mít možnost polohování a zdroj se studeným bílým světlem, které se barevností blíží dennímu světlu a napomáhá soustředění. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím více se teplota světla přibližuje dennímu světlu, takže hledejte teploty kolem 4000 K.“

Proč jsme v zimě bez nálady? Tomáš Suchý, Ušetřeno.cz

„Může za to snížená produkce látky serotonin, která je způsobena nedostatkem denního světla. Serotonin je často označován jako hormon štěstí a ovlivňuje naše myšlení, kreativitu, výkonnost i soustředěnost. Pomůžete si, když budete svítit takzvanými plnospektrálními žárovkami. Dají se normálně pořídit v obchodech, ale je potřeba sledovat dvě základní hodnoty. První z nich je hodnota označená CRI (někdy také označovaná Ra), která v procentech vyjadřuje podobnost slunečnímu světlu. Tato hodnota by měla být vyšší než 91. Nejedná se ale o údaj, který by výrobci museli uvádět povinně. Druhým údajem je teplota světla (chromatičnost), která se uvádí v kelvinech (K). Pokud je vaším cílem navodit si doma co nejvěrnější denní světlo, doporučuje se sahat po žárovkách s hodnotou mezi 5000 až 6500 kelviny.“

LED pásky jsou LED diody vsazené do samolepícího ohebného pásu. Díky své konstrukci jsou velice dobře ohebné, což umožňuje osvětlení i takových míst, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti. „S jejich pomocí nasvítíte skříně i šuplíky,“ radí Michael Urban.

Celý článek si můžete přečíst v časopise Blesk Hobby z 6. ledna 2016, tištěné vydání.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení