Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Brněnský metropolitan - 5. února 2016 (tištěné vydání)

Dobré světlo v místnosti je věda. Levnější žárovky moc svítit neumí.

Budiž světlo, může si s klidem říct každý, kdo na zdi zapne vypínač a pokojem se roznese světlo. V řadě domácností už září LED žárovky. Jenže každá moderní technologie je pro běžného uživatele jen další oříšek: jak si vybrat tu správnou?
Ti největší znalci nabízejí zákazníkům poradenství, například firma Inge, s. r. o., na svých webových stránkách slibuje „přímo provedení výpočtu osvětlení naším pracovníkem“. Vypočítat osvětlení umí i speciální programy – například Wils od firmy Astra, a. s. „Tento software dobře komunikuje s programy AutoCAD a IntelliCAD. Výhodou je import a export dat do projektů otevřených v těchto programech,“ uvedla referentka Silvie Kudělová z Inge s tím, že jejich společnost používá také světelnou laboratoř, kde provádí technická měření všech nových svítidel, ale i namátková měření svítidel z výroby.
Průzkum portálu eSvetlo.cz zjistil, že většina zákazníků současnému označení žárovek příliš nerozumí. Nejraději proto nakupují ve specializovaných obchodech a z důvodu úspory také na internetu. Přednost dávají LED žárovkám, které jsou stále populárnější a domácnosti přinášejí i úsporu. znalostí termínu Lumen. „Jedná se o zásadní údaje, podle nichž si vybíráme zdroj osvětlení. Označení 2700 K na obalu znamená, že zdroj vyzařuje teplou bílou barvu, a tedy nahrazuje světlo oblíbené klasické žárovky,“ vysvětlil Filip Pfeifer z portálu Esvetlo.cz. „Někteří výrobci však jako teplou bílou označují i hodnoty 3000 K nebo rozpětí 2000 až 3000 K. Lumen zase označuje světelný tok a v podstatě nahrazuje dřívější označení svítivosti ve wattech,“ upozornil Pfeifer.

Jak vybrat světlo domů?

Příkonem ve wattech (W) se myslí, kolik energie světelný zdroj spotřebuje. Takzvaným „vyzařovaným světlem“ v lumenech (lm) odborníci myslí, kolik světla zdroj vyzáří do prostoru okolo sebe. A výkonnost se udává v kandelách (cd), což je intenzita světla. Domácnost svítí přibližně 3 hodiny denně, tedy asi 1000 hodin za jeden rok,“ popsal Pfeifer. Barvu světla vyjadřují stupně kelvina, třeba teplá bílá má hodnotu 2700 K, což představuje světlo standardní žárovky, studená bíla 3000 K, denní světlo má hodnotu 6500 K. Čím menší je hodnota kelvinů, tím teplejší bílé světlo bude.
Odborníci přiznávají, že lidé netuší, co znamená písmeno „K“ na obalu, o něco lepší je to se „Důležitý je i údaj doby životnosti v hodinách, například 1000 hodin je přibližně rok. Běžná

Čím se je třeba při nákupu řídit

Důležitým hlediskem je velikost místnosti, do které žárovku namontujeme, protože velký pokoj potřebuje více lumenů než malý. Je potřeba se také pořádně podívat na lustr. Starší svítidla mívají skleněné obaly kolem žárovky, do nichž je pak problém delší výrobek namontovat. Ve hře je také barva stěn místnosti. „Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba,“ upozornil odborník. Záleží i na tom, co má být v bytě osvětleno: jídelní stůl, kuchyňská linka, osvětlení na zahradě, dětský pokoj. „Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě, je vhodné použít LED žárovku, jelikož má menší spotřebu energie.“

Obývák, kuchyně, koupelna

Pro osvětlení obývacího pokoje je dobré vybírat rovnoměrné měkké a neutrální světlo, ideálně LED zdroj s teplou barvou. Lze je doplnit nástěnnými svítidly nebo lampami se stmívačem. „Světlo se bude odrážet od stropu a stěn a tím je změkčeno a rozptýleno, což dodá prostoru příjemnou atmosféru,“ naznačil Pfeifer. Nad jídelní stůl se hodí závěsný lustr se stínidlem. Nesmí chybět ani centrální stropní svítidlo.
Do koupelny hlavně patří osvětlení k tomu určené, tedy správně utěsněné a s dostatečným krytím,“ upozornil znalec. Moderní a účinné jsou světelné profily nebo LED pásky, které fungují u zdi na šířku postele. Kdo má v ložnici šatnu, bude potřebovat více světla, jež získá bodovým osvětlením se zdrojem, který nezkresluje barvy.
„Platí pravidlo, že teplé barvy patří do místnosti pro čtení a relaxaci, studené barvy je vhodné dávat do pracoven a místností, kde potřebujete být bdělí. Například do obýváku patří teplá bílá 2700 K a do pracovny studená bílá 4000 K,“ popsal Filip Pfeifer. Kuchyně potřebuje hodně světla.
Koupelnu je dobré osvítit centrálně, lustrem na stropě ve středu místnosti.
Do ložnice zase patří svítidla s velkou plochou a malým jasem a také světla na zdi nad postelí.

Tip od odborníka

„Úsporné žárovky mají zhruba o třetinu nižší životnost než LED žárovky a mají delší dobu náběhu do plné svítivosti,“ vysvětlil Pfeifer. „Navíc obsahují rtuť, která je nebezpečná a oproti LED zdrojům nemá tak široký výběr designu. LED žárovka uspoří 90 % energie oproti klasické žárovce. Tradiční 60W žárovky nahradí 9W žárovka LED.“
Nejpoužívanější závity žárovek mají označení E14, E27 (E jako Edison, 14 a 27 udávají průměr). Pozor je třeba si dávat také na levné a nekvalitní LED žárovky, které nemají dlouhou životnost a jejich světlo často i kolísá.

Náhled článku

Fotka 1

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení