Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Bydlení - 1. října 2015 (tištěné vydání)

Průvodci do tmy

ZVÝRAZNĚNÁ MÍSTA

Ve větších prostorách se lze rozmáchnout a zavěsit nad jednotlivé zóny výrazné masivní lampy, v menších místnostech volte raději vzdušná, subtilní svítidla – ty ze skla a průhledných materiálů nebudou poutat tolik pozornosti. Závěsnou lampu přitahující pohledy lze využít ke zvýraznění určitého funkčního celku, například jídelního stolu. Tvar a materiál ovlivňuje, jakou cestou se světlo vydá. Například kovové svítidlo ve tvaru kužele vytváří světelný paprsek, který je ohraničený stěnou stínidla, celoskleněné svítí i do prostoru. Pokud chcete nasvětlit a opticky zvětšit opravdu malou místnost, ideální jsou bodová světla, závěsné lampy opticky místnost předělují a tím ji zmenšují.

Nástěnná svítidla

Náladová svítidla, bodovky, které zacílí na list rozečtené knihy, nebo světla, která nás bezpečně provedou tmou. Nástěnná svítidla zajistí dokonalou světelnou pohodu, když víme, co od nich očekáváme. Při stavbě musíme pamatovat na rozmístění vývodů, odměnou je světlo umístěné na míru nad jídelním stolem, postelí, v chodbě nebo na schodišti.

SNADNÁ ORIENTACE

Nástěnná svítidla orientační slouží k nasvětlení prostoru, abychom vnímali případné překážky v cestě. Těmi jsou myšleny i hrany schodů, které díky tomuto osvětlení bezpečně sejdeme. Výhodou je malý výkon (většinou do 1 W), díky němuž mají malou spotřebu, a můžeme je tedy nechat svítit celý večer či noc. Jiný světelný zdroj než LED se dnes již nepoužívá. Vzhledem k nízké hladině osvětlení jsou také vhodným osvětlením toalet, kdy při jejich nočním použití není nutné používat centrální svítidlo, které by uživatele probudilo. Svítidel se většinou instaluje více například každý třetí schod. Vzhledem k jejich malému rozměru neubírají prostor schodiště. V zásadě se vyrábí dvě varianty svítidel. Buď svítící pouze dolů po stěně nebo svítící do prostoru. Výhodou svítidel svítících do prostoru je jejich lepší nastavení, jejich nevýhodou může být vyšší jas. Ten se může projevit v případě otevřeného schodiště poměrně negativně, když se díváte například v obývací části přímo do svítidel nad stupni schodů a ta vás nepříjemně oslňují.

Stojací lampy

Jestliže u závěsného svítidla platí, že je vybíráme tak, aby zapadlo do interiéru, u stojací lampy je vzhled taky hlavním požadavkem. Lampa se nám musí líbit. Abychom však nepropadli pouze jejímu vzhledu, je nutné si uvědomit, jak a k čemu ji budeme využívat. Jestli k intimnímu nasvícení, ke čtení, zda využijeme jedno nebo dvě nastavitelná ramena.

DO OBJÍMKY

Uživatelský komfort ovlivňuje nejen lampa samotná, ať už stojací či zavěšená, ale především světelný zdroj. Dominantním zdrojem v domácnostech je úsporná žárovka, jejíž nevýhodou je při nakládání s odpadem obsah rtuti, při užívání delší doba náběhu a menší počet spínacích cyklů oproti nastupujícímu technologicky vyspělejšímu a úspornějšímu zdroji LED.
S přechodem na LED zdroje došlo k přehodnocení posuzovaných parametrů, důležitější než výkon ve wattech (kolik energie zdroj spotřebuje), je velikost světelného toku v lumenech (kolik světla zdroj vyzáří). Pro porovnání: klasická obyčejná 60W žárovka měla cca 730 lm, od tohoto lze odvozovat a porovnávat světlené zdroje. U LED zdrojů se dále řeší barva světla, životnost a také úhel vyzařování. Čím méně stupňů kelvina, tím teplejší bílé světlo. Kvalitní světelný zdroj má uvedenou přesnou hodnotu barvy na obale, nejen rozptyl od do.
Teplá bílá má 2 700 K, studená bílá 3 000 K a denní světlo 6 500 K.

Stropní svítidla

Volba mezi zápustným a přisazeným svítidlem je otázkou interiéru a architektury. Zápustná svítidla vnímáme výrazně méně, a tedy nám nenarušují čistotu celého prostoru.

MALÉ, ALE VÝKONNÉ

Z hlediska charakteru svícení je u přisazených a zapuštěných svítidel jediný rozdíl v nasvětlení stropu. Svítidla, která jsou zapuštěná, nenasvětlují strop, ten je tedy tmavší a pocitově ho vnímáme, že na nás padá. Naopak svítidla přisazená dost často svítí i do stran či zpět na strop. Tím prostor opticky zvětšují. Rozmístění svítidel je dáno výkonem a rozměrem (výkonnější svítidla bývají také často větší). Při osazování zapuštěných světel se lze odrazit od nepsaného pravidla, které zní, že výška místnosti vydělená dvěma udává vzdálenost pro rozmístění bodových světel po místnosti. První bodové světlo umístěte nad bod zájmu a další v měřítku okolo něj. Pokud takový bod nemáte, první světlo by mělo jít do středu stropu. Dále dbejte na to, aby bylo osvětlení dobře vyměřené a aby jednotlivé zdroje byly od sebe stejně vzdálené.
Světla umisťujte minimálně metr od rohů, aby nevznikly tmavé kouty a stíny. Ty totiž místnost opticky zmenší. Další možností jsou přisazená svítidla na kolejnicích a lištách. Každé rameno může být nasměrováno podle potřeby, aby se světlo odráželo od zdí a působilo tak příjemným dojmem a zvětšovalo prostor.

***

Použití nástěnných svítidel se meze nekladou, decentním tlumeným světlem navodíte uvolněnou atmosféru, bodovým svítidlem si posvítíte na list papíru

Bydlení - 1. října 2015 - tištěné vydání

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení