Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Bydlet.cz - 30. března 2017

Parametry, které máme zjišťovat při koupi osvětlení

Dánské designové osvětlení VITA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příkon – udává se ve Wattech (W) – kolik energie světelný zdroj spotřebuje na vyzařování světla

Vyzařované světlo – udává se v Lumenech (lm) – kolik světla světelný zdroj vyzáří do prostoru okolo sebe. “Výkonnost” spotů se udává v Kandelách (cd) – je to intenzita světla v daném směru od zdroje.

Doba životnosti v hodinách – 1 000 hodin je přibližně 1 rok. (výzkumem se zjistilo, že běžná domácnost svítí přibližně 3 hodiny denně, tedy cca 1 000 hodin za jeden rok)

Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina – teplá bílá 2 700 K (světlo standardní žárovky), studená bíla 3 000 K (halogenové světlo), denní světlo 6 500 K. Čím méně stupňů Kelvina, tím teplejší bílé světlo. Kvalitní světelný zdroj má uvedenou přesnou barvu světla na obale, ne jen rozptyl (2 200 - 3 200 K). Pokud je na obale uvedené rozpětí barvy světla, je možné, že při namontování několika takových zářivek bude každý zdroj svítit jinou barvou (jeden bude do oranžova, druhý do modra).

Reprodukce barev (Ra index) – vyjadřuje rozsah shody pigmentu s tím, jak vypadá pod příslušným světelným zdrojem. Světelný zdroj s charakteristikou Ra = 100 reprodukuje optimálním způsobem všechny barvy. Čím nižší je hodnota Ra, tím hůře se pigmenty zobrazují (běžně prodávané světelné zdroje mají Ra 80 - 85 %).

Nejčastější závity E14, E27 (E jako Edison a 14/27 jako průměr závitu v milimetrech, spoty GU10 (napětí 230 V), GU5.3 (napětí 12 V), kapsle G4/G9, GY 6.35 a lineární zdroje R7s.

Důležité při výběru správné žárovky je též:

Velikost místnosti – Velká místnost potřebuje ke kvalitnímu osvícení více lumenů než malá místnost.

Typ svítidla – Je důležité si své svítidlo nejprve důkladně prohlédnout, než žárovku začneme vybírat. Např. starší stropní svítidla (lustry) často mají skleněná stínítka překrývající žárovku a může být problém do nich umístit delší světelný zdroj.

Barva stěn místnosti – Čím je pokoj tmavší, tím více lumenů bude potřeba, aby osvícení bylo dostatečně kvalitní.

Využití – Žárovky mohou mít více využití. Aktivní osvětlení prostoru, osvětlení dané plochy (jídelní stůl, kuchyňská linka), orientační osvětlení (na zahradě, dětský pokoj). Dle toho taktéž vybíráme v závislosti na příkonu a počtu lumenů. Pro osvětlení, které svítí dlouhodobě (venkovní světlo, dětský pokoj celou noc), je velmi vhodné použít LED žárovku, jelikož má velmi nízký příkon – tedy spotřebu energie.

Informace pro článek dodal poradensko-prodejní portál eSvetlo.cz


Zdroj: http://www.bydlet.cz/420212-parametry-ktere-mame-zjistovat-pri-koupi-osvetleni/

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.