Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Bydlet.cz - 31. srpna 2015

Úsporné osvětlení: polovina Čechů ještě používá klasické žárovky

Tři roky od ukončení prodeje klasických žárovek a přes neustálou informovanost široké veřejnosti se Češi stále v úsporných zdrojích nevyznají. Vyplývá to z tradičního průzkumu poradensko-prodejního portálu. Možná i proto Češi při nákupu čím dál víc upřednostňují specializované obchody a e-shopy, kde se jim dostane rady, jaké zdroje pro konkrétní účely pořídit. Přestože dominantním zdrojem v domácnostech je úsporná žárovka (67 %), každý druhý už využívá i nejmodernější typ osvětlení, LED zdroje. Polovina z nás však stále používá i klasické žárovky.

Podle průzkumu si Češi stále nedovedou vybrat zdroj osvětlení samostatně. Například 70 % respondentů neví, co znamená písmeno „K“ na obalu a jen o něco lépe jsou na tom Češi se znalostí pojmu Lumen. Tok světla nezná 62 % respondentů. „Jedná se o zásadní údaje, podle nichž si vybíráme zdroj osvětlení. Označení 2 700 K na obalu znamená, že zdroj vyzařuje teplou bílou barvu, a tedy nahrazuje světlo oblíbené klasické žárovky,“ vysvětluje Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. „Někteří výrobci však jako teplou bílou označují i hodnoty 3 000 K nebo rozpětí 2 000-3 000 K, je tedy vhodné se ve veličině orientovat. Lumen zase označuje světelný tok a dnes v podstatě nahrazuje dřívější označení ve Wattech.“ Zřejmě proto 67 % z nás nakupuje žárovky ve specializovaných obchodech a e-shopech, kde nám s výběrem poradí. To je oproti loňským 32 % velký nárůst.

Podobné výsledky jako v předešlých letech měla otázka preferencí výběru žárovek. 69 % respondentů si ji vybírá podle ceny, 52 % podle životnosti, 67 % dle výkonu, 60 % dá na kvalitu a 54 % vybírá podle barvy světla. Právě překvapivých 62 % zohledňuje barevnost světla žárovky při jejím umístění do jednotlivých místností. Michael Urban k tomu říká: „Pro pracovní místnosti se hodí žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo při kterém se lépe soustředíme na práci. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím se teplota světla přibližuje dennímu světlu, takže hledejte 4 000 K a více. Pro místnosti pro relaxaci, jako je obývací pokoj, nebo ložnice, je naopak vhodná žárovka s nižší hodnotou kelvinů, nejlépe kolem 2 700 K.“

Důvěru v LED zdroj má 83 % respondentů, ale jen 53 % ho vlastní. Z průzkumu vyplývá, že 67 % respondentů využívá v domácnosti úsporné žárovky, 52 % ještě vlastní žárovky klasické, 11 % má žárovky halogenové a 53 % používá LED žárovky. „Prodej úsporných žárovek jako takových klesl, protože byly pouze přechodným produktem, který vytvořil prostor pro přechod na technologicky vyspělejší zdroj, LED žárovky,“ komentuje trend poslední doby Michael Urban. „Vzhledem k tomu, že úsporky obsahují rtuť, mají delší dobu náběhu do plné svítivosti a nižší počet spínacích cyklů, očekáváme, že se postupně jejich prodej omezí a zůstanou pouze ve vysokých výkonech 100W a linárních zářivkách a provedení v průmyslových paticích. Halogenové žárovky měly být od roku 2016 zakázány Evropskou komisí úplně, domácnosti od nich pomalu ustupují. Zákaz byl sice posunut až na rok 2018, ale vzhledem k jejich spotřebě a životnosti je dnes jednoznačně nejvýhodnější volbou kvalitní LED.“

V průměru má každá domácnost 20 žárovek a respondenti v průměru odhadují svou roční útratu za elektrickou energii na svícení na 2 827 , což je skoro třikrát tolik, než je reálná spotřeba dvaceti LED žárovek v klasické domácnosti . „LED žárovka uspoří 90 % energie oproti klasické žárovce,“vysvětluje Michael Urban a dodává „Proto k obměně tradiční 60W žárovky stačí pouze 9W LEDka a podle dřívějších průzkumů propálí za rok 20 klasických žárovek 5 913 a 20 LED pouhých 887 , což je obrovský rozdíl. Halogenky představují úsporu zhruba 25 % oproti klasické žárovce a takzvané úsporky zhruba 80 %. Navíc se cena za nejpoužívanější LED žárovek každý měsíc snižuje, v září očekáváme rapidní pokles a cena za kvalitní značkové LED zdroje se bude pohybovat kolem 100 .“

Poradensko-prodejní portál také zjišťoval, zda jdou Češi s dobou, co se osvětlení týká a zjistil, že sice 74% respondentů v posledních deseti letech modernizovalo svá svítidla, ale pouze 34% z nich je používá také k dekorativním účelům a 20% má doma moderní LED pásky.

Celý článek si můžete přečíst zde: http://www.bydlet.cz/385054-usporne-osvetleni-polovina-cechu-jeste-pouziva-klasicke-zarovky/ .

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení