Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Deník - 26. října 2015

Češi chtějí svítit úsporněji

Paradoxem zůstává, že nejčastěji se svítí klasickými, jinak řečeno wolframovými žárovkami. Ty ale z dostupných technologií vykazují nejmenší účinnost. Na trhu se samozřejmě dají pořídit úsporné varianty, jako jsou halogenové žárovky, kompaktní úsporné zářivky neboli úsporky a LED žárovky. Jejich devízou je podstatně nižší spotřeba a vyšší životnost.
A Češi jim přicházejí na chuť. Když vláknem ve wolframové žárovce prochází elektrický proud, rozžhaví se a začne zářit. Většina energie se tak přemění na teplo a pro samotné světlo zbývá pouze její nepatrná část. V souvislosti s regulací světelných zdrojů Evropská komise od roku 2012 prodej wolframových žárovek zakázala.

Na trhu je široký výběr
Nejvyšší svítivost vydávají halogenové žárovky, které ovšem spotřebují poměrně velké množství elektrického proudu. Úsporky mají nižší spotřebu elektřiny, ale potřebují určitou dobu náběhu, než se plně rozsvítí. Navíc je ekologicky náročná jejich likvidace. Moderní typ žárovek představují tzv. LEDky (z anglického lightemitting diode, tedy světlo vyzařující dioda). Nabízejí největší úsporou elektrické energie s bezkonkurenčně nejvyšší životností.

Nobelovkou k bílému světlu
Ve druhé polovině dvacátého století postupně ovládla barevná LED svítidla nejrůznější součásti našeho každodenního života. Používáme je u dopravní signalizace, značení nouzových východů nebo u nejrůznějších kontrolek. Architekti je s oblibou uplatňují v interiérech či na zahradách. Populární jsou také pro tuning automobilů. Do 90. let minulého století byla známá pouze technologie červené a zelené diody, ze kterých nešlo složit bílé světlo. Chyběla totiž modrá barva. Za vynalezení a sestrojení modrého LED zdroje získali v roce 2014 Nobelovu cenu japonští vědci Isamu Akasaki, Hiroshi Amano a Shuji Nakamura. Od té doby je LED žárovka chytrou volbou také pro domácnosti.

Znalosti přijdou vhod
Na českém trhu představuje LED osvětlení poměrně nový segment. Mezi ostatními produkty je zdaleka nejúspornější. Odbyt tomu ale zatím neodpovídá. „Realita je taková, že Češi úsporným zdrojům stále příliš nerozumějí. Je to do značné míry způsobeno neznalostí,“ vysvětluje Michael Urban, obchodní ředitel společnosti eSvětlo CZ. Lidé se teprve seznamují s pojmy, jako je lumen (určuje světelný tok) nebo kelvin (určuje barvu světla). Stejné je to i s životností LED zdroje. Víte třeba, že označení 2700 K na obalu znamená, že zdroj vyzařuje teplou bílou barvu a nahrazuje tak světlo klasické žárovky? A je vám známo, že životnost LEDky dosahuje až 25 000 hodin oproti 2000 hodinám u klasické žárovky? Podle Michaela Urbana nicméně rok od roku narůstá počet Čechů, kteří novějším typům žárovek důvěřují. Ostatně z letošního průzkumu eSvetlo.cz vyplývá, že každý druhý Čech už LED osvětlení používá. Vývoj v oblasti osvětlení slibuje, že o LEDkách ještě rozhodně uslyšíme. Od dalšího stupně, tzv. Crystal LED technologie, můžeme očekávat lepší chlazení žárovek a ještě vyšší svítivost.

EKOLOGIE
Neobsahují zdraví nebezpečnou rtuť jako úsporky. Nemusíte se proto bát škodlivých látek, pokud žárovku rozbijete. Navíc likvidace LEDky nezatěžuje životní prostředí. SPOLEHLIVOST Na rozdíl od klasických žárovek vydrží s přehledem až 18 let běžného svícení. LED žárovky jsou proto vhodné pro osvětlení míst, kde se obtížně vyměňují svítidla. Ani časté rozsvěcování a zhasínání nemá na LEDky vliv. ÚSPORY LED osvětlení je výhodné umístit tam, kde se svítí často a dlouho. Čím častěji a déle se diodové světlo využívá, tím dřív se investice do těchto svítidel vyplatí. Obvykle se úspory zhodnotí již v prvním roce. SVĚTLO V porovnání s wolframovými žárovkami se u LED osvětlení vyskytuje velmi malé množství červeného spektra. Převládající modré světlo u člověka podporuje tvorbu serotoninu, který potlačuje deprese, podráždění a úzkostné stavy. Naopak pomáhá k nastartování aktivity. DESIGN Zatímco ostatní žárovky jsou tvarově konzervativní, LEDky mohou vypadat téměř jakkoli (jako žárovky, trubicové zářivky nebo svítidla do stropních podhledů). Někdo preferuje klasickou lampu, jiný si vybere usínání pod hvězdnou oblohou z diod.

Zdroj: Deník - 26. října 2015
 
 
Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.