Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Deníky Bohemia a Moravia - 23. června 2014 (tištěné vydání)

Úsporné a LED žárovky se vyplatí. Vyzkoušejte je

Už téměř dva roky se v Evropě nevyrábějí klasické žárovky. Jak si lidé zvykli na úsporné či LED zdroje, které je nahradily?

Umíme svítit efektivně a používáme na správných místech správné žárovky?
„Realita je taková, že Češi úsporným zdrojům stále příliš nerozumějí. Z našich pravidelných průzkumů vyplývá, že téměř dvě třetiny Čechů úsporným zdrojům nevěří.
Je to ale do značné míry způsobeno neznalostí. Lidé neznají pojmy, jako je Lumen, tedy svítivost, nebo Kelvin, což je barva světla, životnost LED žárovky,“ říká Michael Urban, obchodní ředitel společnosti Blue Ocean Management, která provozuje server eSvetlo.cz.
Na druhé straně ale ze stejných průzkumů vyplývá, že devět z deseti domácností, které úsporné zdroje vyzkoušely, jsou s nimi spokojeny.

Světelný audit jako výhra

Možná i tento rozpor přiměl energetickou skupinu RWE, aby ve spolupráci právě se serverem eSvetlo.cz zorganizovala soutěž pro své nové zákazníky. Padesát zákazníků, kteří v soutěži uspěli, získalo světelný audit od společnosti eSvetlo.cz spojený s výměnou až 40 úsporných a LED žárovek v hodnotě do 15 000 korun.
„Díky této soutěži jsme přispěli padesáti domácnostem k nižším platbám za energie a ostatní upozornili na možnost, jak efektivně dosáhnout snížení těchto plateb.
Řada spotřebitelů totiž neví, jaké zdroje doma použít, jakou mají zdroje svítivost, životnost a další parametry. Stává se tedy, že například v lustru má spotřebitel několik druhů žárovek, což není vhodné,“ říká tiskový mluvčí RWE Pavel Zajíc.
Zapojit se mohli všichni noví zákazníci, kteří v březnu a v dubnu uzavřeli s RWE smlouvy na odběr elektřiny či zemního plynu v libovolném z 29 zákaznických center po celém území České republiky. Soutěžit mohli i ti stávající zákazníci, kteří si v době trvání soutěže pořídili RWE Mobil. Světelný audit u vítězných domácností probíhá v těchto dnech podle přesně stanoveného harmonogramu.
„Audit žárovek provádíme v jednotlivých místnostech domácnosti. Prověřujeme a určíme při něm, jaké zdroje má zákazník nainstalovány, a doporučíme mu, jaké žárovky by se měly v konkrétní místnosti použít, aby byla ideálně osvětlena. Po roce budeme všechny výherce kontaktovat, abychom ověřili přínos výměny žárovek v domácnosti na celkové roční úspoře,“ popisuje audit Michael Urban.

Proč se úsporné žárovky vyplatí

U světelného auditu se nestávalo, že by zákazník s navrhovanou výměnou žárovky nesouhlasil. Tipy dávali odborníci ze serveru eSvetlo.cz a členové domácností se také dozvěděli několik tipů, jak svítit, aby ještě zvýšili své úspory. Jak ale postupovat, když při výměně žárovek odborníci neasistují?
„Určitě by měli získat několik základních informací, aby neprovedli výměnu nevhodným způsobem. Každá místnost v domácnosti má svá specifika a je logické, že jiné světlo vyžadujeme v obývacím pokoji než třeba v ložnici a případně ve sklepě. Proto poskytujeme na našich stránkách základní poradenství zdarma formou on­line chatu,“ říká Michael Urban.
Základem je připravit se na to, že úsporné žárovky mají vyšší pořizovací náklady. Proti tomu však mají mnohem delší životnost.
U klasické žárovky se uvádí průměrná životnost jeden rok, LED žárovka by měla vydržet 25 let. Za tuto dobu tedy nejenom musíte pořídit 25 klasických žárovek, zároveň s ní spotřebujete jen patnáct procent elektřiny ve srovnání s klasickou.
Modelový příklad ukazuje, že za jednu LED žárovku utratíte za 25 let 1732 korun. Za stejnou dobu spotřebujete 25 žárovek a téměř sedmkrát více elektřiny, takže celkově zaplatíte přes sedm tisíc korun. V čem spočívá rozdíl?
Zatímco standardní žárovka přemění 95 procent energie na teplo a jen pět procent na světlo, u LED žárovek je tento poměr opačný. Základní pravidla pro výběr žárovek jsou následující. Do místností, kde svítíte krátce, nakupujte levnější halogenové žárovky, LED zdroje je nejlépe umístit tam, kde trávíte více času. Důležité je zvolit odpovídající sílu žárovky tak, aby bylo světlo dostatečně intenzivní.
Důležité je také vybrat vhodnou barvu světla.
Standardní žárovka má, vyjádřeno ve stupních Kelvina, hodnotu 2700 K. Čím je tato hodnota vyšší, tím je světlo studenější.
„Všechny údaje jsou uvedené na krabičce žárovky.
Jen je důležité umět je správně číst. Najdete tam mimo jiné rozměr závitu, teplotu světla, životnost, ale i porovnání s klasickou žárovkou a také dobu, za jakou se žárovka dostane na 80 procent výkonu. V případě nejasností stačí vznést dotaz na našich stránkách eSvetlo.cz, které zároveň fungují jako e­shop a je možné si tam vybrané žárovky přímo zakoupit,“ doplňuje Michael Urban.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení