Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Doma DNES - 26. května 2017

Bezpečné světlo

Existují i světla, která svítí přímo do vody. Nároky na zabezpečení jsou však u nich mnohem vyšší než na ta, která chcete dát třeba na strop koupelny. A také tam jsou přísnější pravidla než třeba u svítidel do chodby či obývacího pokoje.

Je praktické, v prostoru koupelny či před zrcadlem bude vše dobře vidět. Je úsporné a neoslňuje. Je hezké, hodí se k ostatnímu vybavení místnosti. Důležitá kritéria, ale u svítidla do koupelny to není zdaleka vše. Jak známo, voda a elektřina nejdou dohromady. A tak musejí být koupelnové zdroje světla proti vodě a vlhkosti dobře ochráněné. A také vyžadují správné umístění. „Svítidla musíte chránit před vniknutím vody, aby se nezkratovala, nevyhodila pojistky v domácnosti a hlavně vám nezpůsobila újmu na zdraví,“ upozorňuje Zuzana Zicháčková z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz.

Určení do koupelny bývá na svítidlech často přímo označené. V e-shopech pomůže jejich vyčlenění do zvláštní sekce. Není to však úplně pravidlem. A je zde i riziko, že se prodejce dopustí chyby. Navíc záleží na tom, kam přesně chcete v koupelně svítidlo umístit. Podle toho se liší nároky na jeho zabezpečení.

Ve všem pomůže jednoduchý údaj, stupeň krytí. Měli byste ho najít v technickém popisu svítidla. A podle něj se lze celkem snadno orientovat. Kdo si v tom není jistý, měl by výběr a umístění svítidel raději konzultovat s elektrikářem. Zvlášť když má koupelna třeba šikmý strop, odděluje ji nízká příčka, máte volně stojící vanu nebo sprchu bez vaničky, vana a umyvadlo či vana a sprcha jsou blízko sebe nebo jsou v koupelně jiné komplikace. Když údaj o krytí u svítidla nenajdete, do koupelny ho nedávejte, může to být nebezpečné. Pamatujte, že instalaci svítidel musí vždy dělat elektrikář. A dodržujte i maximální příkon žárovky, kterou můžete do každého svítidla podle návodu dát.

VYŠŠÍ ČÍSLO PŘEBÍJÍ

Stupně krytí se označují písmeny IP a dvěma číslicemi. První z číslic označuje odolnost před vniknutím cizích těles, druhá před vniknutím vody. Ta druhá je tedy v koupelně zásadní. „Pro ilustraci, nejvyšší stupeň krytí svítidel je IP 69. Takové svítidlo je plně chráněno před jakýmkoliv dotykem, před vniknutím prachových částic a tlakovou vodou. Používá se například v průmyslu nebo u off-roadových vozidel. V bazénech se používají svítidla IP 68,“ dává příklady Zuzana Zicháčková.

Platná norma z pohledu bezpečnosti rozděluje koupelnu do čtyř zón číslovaných 0-3. A předepisuje minimální stupně krytí pro svítidla, která lze v těchto zónách použít. Podle této normy postupují elektrikáři, instalatéři, stavební firmy i koupelnová studia. Dobré je však znát tyto údaje i pro každého, kdo si chce nově vybavit koupelnu. Pomůžou mu ve výběru vhodných svítidel.

Nástěnné svítidlo Asterion s policí

ZÓNOVÁNÍ KOUPELNY

Rozmístění zón je názorně vidět na nákresu. Zóna 0 je vnitřní prostor vany nebo sprchové vaničky. Nesmí se v ní umisťovat spínače, ovladače ani zásuvky. Ve sprchách bez vaničky je tato zóna 10 centimetrů nad podlahou. „Nedoporučuje se instalace svítidel do této zóny. Ale pokud se pro ni rozhodnete, nejnižší předepsanou hodnotou stupně krytí je IP x7,“ radí Zuzana Zicháčková. Přičemž čím vyšší číslo dosadíte za písmeno ‚x‘, tím je svítidlo bezpečnější i z pohledu proniknutí pevných těles.

Zóna 1 je přímo nad vanou a nad sprchovým koutem, a to do výšky 225 centimetrů nad podlahou. „Když je svítidlo vystavené ostřiku vodou, vybírejte sem svítidla s krytím IP x5. Jinak do této zóny patří minimálně IP x4,“ říká Zuzana Zicháčková.

Zóna 2 je přilehlý prostor do 60 centimetrů kolem vany a sprchové vaničky a patří sem svítidla označená IP x4. Když sprcha nemá vaničku, zóna 2 zde není a zóna 1 bude široká 120 centimetrů.

Zónou 3 se označuje zbytek místnosti mimo ostatní zóny. Když nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, dle Zuzany Zicháčkové je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21.

PRAVIDLA KOLEM UMYVADLA

Také umístění zásuvek a vypínačů na zdi v koupelně má svá pravidla. Jejich instalaci omezuje takzvaný umývací prostor. Tedy pruh v šířce umyvadla, který vede od podlahy k umyvadlu a dále ke stropu nad ním. Zásuvky a vypínače je možné instalovat jen mimo tento prostor. Ve výšce do 1,2 metru nad podlahou je lze dát nejméně 20 centimetrů od hranice umývacího prostoru, ve větší výšce než 1,2 metru už to jde i těsně u hranice onoho prostoru. Od vany nebo sprchy musí být zásuvka dál než 60 centimetrů. Zásuvky a spínače lze instalovat uvnitř umývacího prostoru, jen když jsou součástí zařízení, jako je skříňka či zrcadlo, a je-li to napsáno v návodu výrobce.

Svítidlo v umývacím prostoru má být umístěné tak, aby jeho spodní okraj byl aspoň 1,8 metru nad podlahou. A žárovka musí mít ochranný kryt.

374eed1e9e

STUPNĚ KRYTÍ

PŘEHLED STUPŇŮ IP, KTERÝMI SE ROZLIŠUJE OCHRANA ELEKTRICKÝCH ZAŘÍZENÍ

Stupně ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím cizích pevných těles udávané první číslicí:

* IP 0x – nechráněno

* IP 1x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 50 mm a větších, například před náhodným dotykem ruky

* IP 2x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 12,5 mm a větších, například prsty

* IP 3x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 2,5 mm a větších, například nářadí a dráty

* IP 4x – chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1 mm a větších, například nástroje, drátky

* IP 5x – chráněno před dotykem drátem a částečně před prachem

* IP 6x – úplně chráněno před prachem

Stupně ochrany proti vniknutí vody udávané druhou číslicí:

* IP x0 - nechráněno

* IP x1 – ochrana proti svisle padajícím kapkám vody

* IP x2 – ochrana před přímým dopadem vody do 15 stupňů od svislice.

* IP x3 – ochrana před přímým dopadem vody až 60 stupňů od svislice.

* IP x4 – ochrana proti vodě stříkající ze všech směrů

* IP x5 – ochrana proti proudu vody nízkého tlaku ze všech směrů

* IP x6 – ochrana proti dočasnému zaplavení vodou

* IP x7 – ochrana proti dočasnému ponoření do vody, 15 cm až 1 m hloubky

* IP x8 – ochrana proti potopení do vody, zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení