Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Domov - 22. září 2014 (tištěné vydání)

Být poučeným zákazníkem se rozhodně vyplatí

MÁTE ZMATEK VE SVĚTELNÝCH ZDROJÍCH? NEZBYTNÉ ZÁKLADY „OSVĚTLUJE“ MICHAEL URBAN Z PORADENSKO-PRODEJNÍHO PORTÁLU eSVĚTLO.cz.

Už dva roky si zvykáme na nové typy světelných zdrojů. Jak byste je pro názornost co nejjednodušeji rozdělil?

Pro běžného spotřebitele na klasické žárovky s wolfra mo vým vláknem a úsporné žárovky, které mají nižší energetickou náročnost. Skupinu úsporných světel ných zdrojů pak dělíme na halogenové zdroje, kompaktní úspor né zářivky a LED žárovky. Pro úplnost doplním, že LED žárovka je pojem používaný mezi spotřebiteli, technicky se nejedná o „žárovku“, ale o světelný zdroj na bázi světelné diody.

Při výběru zdroje je důležitá barva světla myšleno od teplé až po studenou. Jak se jednoduše orientovat podle údajů na obalu?

Na obalu se dnes běžně uvádí barva světla, a to v kelvinech. Na některých obalech je zobrazena i stupnice, na níž vidíte barvu světla dané žárovky, ale i případné barvy s nižším nebo vyšším stupněm kelvina. Dnes máme dostupné následující barvy: teplá bílá 2 700 K (ozna čení také 827), což je odpovídající barva světla jako u klasické žárovky s wolframovým vláknem, studená bílá 4 000 K (označení také 840) a studené denní světlo 6 0006 500 K (označení také 860, 865). Od toho pak můžete odvodit, že čím je údaj větší než 2 700 K, tím jde o studenější barvu přibližující se dennímu světlu.

Dříve jsme se při nákupu rozhodovali podle počtu wattů, dnes podle lumenů, které značí světelný tok. Jak porovnávat watty a lumeny?

Zde bych doporučil prohlédnout si nařízení Evropské ko mise, které udává přesné hodnoty světelného toku u úspor ných žárovek, jež mají odpovídat původním wattážím. Nicméně klasické 60W žárovce odpovídá 806 lm čím méně lumenů, tím slabší výkon a naopak. Přepočet je zde v účinnosti lumenů na watt. Například u LED žá rovky Philips 9,5 W (60 W) je to 806 lm/9,5 W Z 84,84 lm na watt. Účinnost u LED zdrojů se běžně pohybuje kolem 80-85 lm/W.

* Na výběr kdysi bývaly jen dva závity: E14 a E27. Dnes je to třikrát více. Jak se v nich vyznat?

Orientace opravdu není jednoduchá. Kompaktní úsporné zářivky mají sice pouze závity E27 (Edison průměr 27 mm) a E14 (Edison průměr 14 mm nebo miňon, miňonka), halo genové a LED žárovky mají ale navíc závity Gu10 a Gu53 (MR16), G9 a G4. Dvojice Gu10 a G9 je na 230 V, Gu53 a G4 na 12 V. U druhé dvojice je pro převod na 230 V nutné použít trafo. Jedná se o směrové žá rovky většinou užívané v bodovém (spotovém) osvětlení, G9 a G4 dnes např. i v lustrech, v doplňkovém osvětlení, ale i v bodovém osvětlení nábytku nebo spe ciálních svítidlech. Při nákupu nové žá rovky si původní žárovku s nahrazovaným závitem vyfoťte, nebo ji do neste přímo k prodejci, který vám poradí.

Rozdělení úsporných světelných zdrojů:

Halogenové žárovky . Představují zdokonalenou verzi klasické žárovky. V prostředí baňky jsou halogeny, které pomáhají snižovat odpařování vlákna. Dosahuje se tak vyšší účinnosti. Mají světlo odpovídající klasické žárovce. Eco-halogenové žárovky oproti klasické žárovce vykazují dvojnásobnou životnost. Výhodou těchto zdrojů je možnost stmívání, okamžitý start, neomezený počet spínacích cyklů a vynikající kvalita podání barev. Nevýhodou je stále vysoká spotřeba energie, v porovnání s klasickou žárovkou je úspornější pouze o čtvrtinu.

Kompaktní úsporné zářivky . Fungují na stejném principu jako klasické lineární zářivky. Ve srovnání s klasickými žárovkami mají o 60 až 80 % vyšší účinnost a nižší spotřebu. Nabízejí také delší životnost, a to 6 000 až 20 000 hodin. Výhodou je možnost výběru barvy světla teplá bílá, studená bílá, studené denní světlo. Existuje mnoho tvarů těchto „úsporek“. Nevýhodou je delší doba náběhu plné svítivosti, není možné je stmívat, pouze typy k tomu určené, cena je zde ale poměrně vysoká.

LED žárovky . Jde o světelné zdroje na bázi světelných diod. Light-Emitting Diode čili dioda emitující světlo je zjednodušeně elektronická součástka umístěná na ploše hlavy žárovky, která svítí. Tyto žárovky jsou k dispozici v podobných rozměrech jako klasické žárovky, vynikají velmi nízkou spotřebou energie, vysokou účinností a dlouhou dobou života (nejčastěji 25 000 hodin, což je 25krát více než u klasické žárovky). Výhodou je také rychlý start a nepřítomnost rtuti ve výrobku. Nevýhodou pak vyšší cena a poněkud vyšší hmotnost. Tyto druhy žárovek se odlišují především energetickou účinností a životností.

Zdroj: Časopis Domov - tištěné vydání, 22. září 2014, Vanda Jesenská

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení