Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Haló noviny - 6. dubna 2017 (tištěné vydání)

Posviťte si na venkovní osvětlení

Přišlo jaro a s ním se také pomalu navrací večerní chvilky na verandě, balkónu, nebo také na zahradě pod pergolou. Když se k večerním hodinám setmí, máte nespočet možností, co všechno venku rozsvítit. Vkusně a profesionálně zvoleným osvětlením u posezení si nejen posvítíte třeba na občerstvení, ale také umocníte pohodovou atmosféru chvilky strávené s nejbližšími. Orientační svítidla u cestiček vám zase na zahradě pomůžou nezakopnout. Tipy na kvalitní venkovní osvětlení jsme si nechali poradit od odbornice na osvětlení z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz.

Venkovní svítidla LUA Wofi koupíte na eSvětlo.cz

Která svítidla jsou vhodná do exteriéru?

Hned zkraje je nutné říct, že venkovní osvětlení se od toho vnitřního odlišuje zcela zásadní věcí. Musíte více dbát na jeho bezpečnost. Když vybíráte svítidla do zahrady, pergoly či na balkon, nemůžete myslet pouze na vzhled. Každé venkovní svítidlo musí mít odpovídající zabezpečení. »Do exteriéru vybírejte svítidla se stupněm krytí minimálně IP44. Platí pravidlo, že čím je číslo IP vyšší, tím je svítidlo lépe chráněné proti vnějším vlivům jako prach nebo voda,« upřesňuje Zuzana Zicháčková z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz.

Každý renomovaný výrobce svítidel by měl svůj produkt označit informací o stupni krytí IP. Narazíte však i na levná svítidla ze supermarketů, u kterých na obalu není stupeň krytí uveden. Taková svítidla mohou být nebezpečná a doporučujeme se jim raději vyhýbat.

Dvojčíslo za písmeny IP udává dle ČSN informace o ochraně elektrických zařízení před předměty, prachem, vodou a dotykem. První číslo říká, před jak velkými pevnými předměty je zařízení chráněno (čím vyšší, tím lepší, například č. 4 jsou předměty o průměru 1 mm). Druhé číslo je pak ochrana před vodou:

Paulmann pojezdové svítidloIP x0 - Nechráněno

IP x1 - Svisle kapající

IP x2 - Kapající ve sklonu 15°

IP x3 - Kropení, déšť

IP x4 - Stříkající

IP x5 - Tryskající

IP x6 - Intenzivně tryskající

IP x7 - Dočasné ponoření

IP x8 - Trvalé ponoření

Rozvrhnutí osvětlení záleží na dispozicích

Co se týče typů a rozmístění svítidel, neexistuje jeden univerzální recept na krásně a šikovně osvětlený exteriér. Svítidla je vždy potřeba vybrat přesně na míru konkrétnímu prostoru. Předně záleží na účelu osvětlení (hlavní či orientační versus doplňkové), dále na materiálu, uspořádání prostoru a barvě okolní plochy. Například tmavá místa potřebují více světla, jelikož ho pocitově pohlcují. »Doporučujeme nejdříve osvětlit klíčové body jako je začátek cesty, vstup na terasu, vchod do domu, a pak mezi tyto styčné body rovnoměrně doplnit dekorativní nebo jiné doplňkové osvětlení,« radí Zuzana Zicháčková.

Noční zahrada a orientační osvětlení

Abyste se neztratili v temné zahradě či nezakopli, osázejte příjezdovou cestu a zahradní chodníčky orientačními světly. Populární jsou zejména sloupková svítidla. Můžete u nich vybírat z mnoha tvarů, materiálů i velikostí, takže se přes den stanou designovým doplňkem zahrady, zatímco v noci navedou tím správným směrem. »K malým a úzkým cestičkám postačí nižší sloupky. Naopak ke vchodu na terasu, k brance nebo garáži, kde je nutné osvítit větší plochu, doporučuji použít sloupky vyšší. V případě úzké cesty nebo chodníčku obvykle stačí světla umístit po jedné straně, u širokého chodníku raději po obou stranách,« říká odbornice na osvětlení.

Další možností jsou bodová zápustná světla. Ta se zapouštějí nebo pokládají do trávníků, skalek i příjezdových cest. Pomáhají k lepší orientaci v tmavých místech zahrady nebo okolo zdí domu. Využívají se obvykle LED světelné zdroje, které mají dlouhou životnost, takže se nemusíte bát časté výměny žárovek.

Sloupková i bodová svítidla se umisťují do země s kabelovým přívodem elektřiny natrvalo, a proto při plánování věnujte pozornost jejich rozmístění. U sloupkových svítidel postačí stupeň krytí IP44, protože jsou vystavená vodě jen občasně. U zápustných naopak volte co nejvyšší krytí, nejlépe IP68. Pokud nejsou třeba rovnou zabudovaná v zahradním jezírku, mohou být po nějakou dobu například pod kaluží, a proto potřebují co nejvyšší krytí.

Solární svítidla jako úsporné řešení pro cestičky i záhony

Solární svítidla jsou nejméně náročná zahradní světla. Jejich velkou výhodou je to, že nepotřebují příkon elektrické energie, přes den čerpají energii ze slunečního záření. Když se setmí, jejich senzory zareagují, a pak se automaticky rozsvítí. Nemusíte tedy rozkopávat zahradu pro přívod kabelu. Zároveň jejich provoz nic nestojí.

Další předností solárních svítidel, kterou jistě oceníte, je jejich snadné přemisťování. Skládají se ze solárního článku na vršku, akumulátoru a světelného zdroje na zapichovacím podstavci. A protože nejsou závislá na elektrickém vedení, můžete je umístit, kamkoli budete chtít. Znamená to také, že je můžete přes zimu schovat dovnitř, uchránit je před mrazy a prodloužit tak jejich životnost. Jsou vhodná především k menším zahradním cestičkám a velmi snadno je využijete pro zkrášlení záhonů či skalky.

Ovládání zahradních svítidel

Umístění ovládání světel je potřeba důkladně promyslet, jednou z nejčastějších chyb je, že se světlo nedá ovládat jinak než zevnitř domu. To je ale velice nepraktické, protože potřebujete mít možnost rozsvítit i při příchodu domů. »Osvětlení cestiček by mělo být ovladatelné jak od vstupní branky, tak třeba z garáže. Stejné je to s dostupností ze zahradního domku či terasy, kde trávíte třeba celé odpoledne a při jeho opuštění si také chcete posvítit na cestu,« radí odbornice na osvětlení.

Řešením pro takové situace může být i dálkové ovládání. Dobře promyšlené umístění ovladačů je ale stále tou nejlepší variantou. V místech, kudy se prochází, problém snadno vyřešíte světlem s pohybovým senzorem.

Pergola a altán v noci

WaterLED pásek 5m ip64/ip67 bílá PaulmannOsvětlení do pergoly a altánu byste měli vybírat podle činností, které se tam chystáte podnikat. Záleží samozřejmě na velikosti přístřešku, ovšem je dobré si uvědomit, že něco jiného je prostranství u jídelního stolu a něco jiného opodál stojící houpačka. U stolu si potřebujete posvítit dostatečně silným stropním světlem. Užitnou funkci splní přisazené světlo, ale pokud chcete i dekorativní doplněk, skvěle poslouží například závěsná lucerna.

Pokud pořádáte oslavy a máte rádi hodně hostů, škálu světelných možností ke stolování ještě rozšíříte nástěnnými svítidly. Na oslavě na sebe přece všichni potřebují vidět! Zuzana Zicháčková doplňuje tipem na nástěnná svítidla, u kterých světelný tok míří nahoru i dolů: »Vytváří velmi působivý efekt, který připomíná uprostřed svázané světelné závěsy. Taková svítidla se nazývají up and down neboli obousměrné osvětlení

Pokud holdujete čtení na pohovce v pergole, velmi dobře vám poslouží vyšší lampa. Pro noční hovory se zase více hodí menší lampička na stolek.

Intimní atmosféru navodíte také venkovními LED pásky. Můžete je přilepit na trámy nebo podlepit některé dominanty jako například houpačku či venkovní křeslo. Jejich instalaci zvládnete sami, protože jsou vybaveny samolepicí páskou a jejich délku snadno uzpůsobíte napojováním nebo stříháním jednotlivých částí. Exteriérové LED pásky jsou zalité v silikonu, a proto jsou pro venkovní použití bezpečné.

Dejte šanci balkonu

Často opomíjeným místem z hlediska (kvalitního) osvětlení je balkon. Přitom pomocí výběru těch správných svítidel, pohodlného místa k sezení a pěkných květin nebo voňavých bylinek z něj můžete vykouzlit útulné místo pro odpočinek, čtení knihy nebo třeba k posezení s přáteli či rodinou. Optimální variantou osvětlení bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce jsou LED pásky, které splní dekorativní účel a mnohdy i ten funkční. Přidělat je můžete prakticky kamkoliv, na rámy oken, zábradlí či nábytek. Pro bezpečné svícení opět volte venkovní variantu LED pásku zalitou v silikonu.

»Hodně využívané jsou i tradiční svíčky, které lze také jednoduše umístit kamkoli chceme. Nevýhodou ovšem je, že u nich může dojít k popálení, což je riskantní zejména u dětí nebo domácích mazlíčků,« říká odbornice z eSvětlo. cz a dodává: »Doporučuji proto používat spíše LED svíčky, u kterých odpadá nebezpečí spojené s otevřeným ohněm. Vypadají skutečně věrohodně, a pokud je položíte do lucerny, nikdo ani nepozná, že se jedná o elektrickou variantu.«

Funkční prvek osvětlení také splní výkonná LED lampička na klip. Přicvaknete si ji tam, kam zrovna potřebujete, a můžete si u ní pohodlně číst nebo pracovat na počítači.


Zdroj: Tištěné vydání Haló novin 6/4/2017


Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení