Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Hypoindex.cz - 9. července 2014

Chyby, které děláme při výběru osvětlení do domácnosti

Vybrat osvětlení do bytu, či domu není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Aby vám světla sloužila, jak mají a vy zbytečně neplatili za elektřinu, musíte zhodnotit několik faktorů. Přinášíme vám přehled pěti rad, které by lidé měli mít nejčastěji na paměti, když si chtějí rozzářit svůj domov.

1. Zohledňujte místnosti

Výběr světel záleží na tom, do jaké místnosti světelný zdroj potřebujeme. Do místností, kde se často zhasíná a rozsvěcí, je lepší koupit LED žárovku, protože se vám místnost okamžitě osvětlí. Na toaletu a třeba do komory použijte halogenový zdroj. Je levný a dlouho vydrží.

2. Volte tvar světla

Častou chybou je, že se používají úsporné zdroje ve tvaru spirály nebo tzv. stick, které neposkytnou rovnoměrný zdroj světla a vyzařují světlo do zbytečných míst.

„Doporučené tvary jsou obvykle uvedeny přímo na svítidle. Pokud ne, zohledněte přímé a nepřímé osvětlení a tvar svítidla. Do klasického stropního nebo nástěnného svítidla tvaru měsíce nebo půlměsíce volte úsporný zdroj typu stick nebo spirálu či LED s vyzařovacím úhlem okolo 340°. Do závěsných svítidel nebo lustrů volte v případě směru patice nahoru čiré zdroje tvaru A55 (klasická koule), B35 (svíčka), P45 (koulička). Při směru patice dolů je vhodné použít zdroje, které nebudou oslňovat, tedy čili zdroje s mléčným sklem,“ říká Michal Urban z portálu eSvětlo.cz.

3. Nezapomínejte na barvy

Obvykle vybíráme svítidla jen podle výkonu nebo tvaru, nezapomínejte ale také na barvy. Jejich výběr je totiž také velice důležitý. Platí pravidlo, že teplé barvy patří do místnosti pro čtení a relaxaci a oproti tomu studené barvy je vhodné dávat do pracoven a místností, kde potřebujete být bdělí. Podle odborníků například do obýváku patří teplá bílá (2700K) a do kuchyně studená bílá (4000K).

4. Nemíchejte světelné zdroje

Ideální je, kupovat například do lustru stejný zdroj, který už ve svítidle je, nebo obměnit všechny najednou. Vyvarujte se toho, abyste měli v šesti ramenném lustru například dvě úsporné žárovky, dvě běžné a dvě LEDky. Zdroje tak neposkytují rovnoměrný světelný tok, a to údajně není dobré pro naše zdraví.

5. Rozvrhněte si světla v místnosti

Ve starších nemovitostech je běžné, že větší místnost osvětluje jen jednoramenný lustr uprostřed místnosti se silným zdrojem s příkonem 100W a více. Jenže takové osvětlení není ideální. Spíše se doporučuje osvětlení v místnosti rozčlenit na více zdrojů světla. Je dobré jedno centrální svítidlo doplnit nástěnnými, či stojacími lampami.

„Když člověk osazuje svůj domov svítidly a zdroji, musí brát kromě běžných zákonitostí, jako je doporučená barva světla či síla a tvar zdroje ve vztahu ke svítidlu v úvahu řadu dalších aspektů. Je třeba zamyslet se nad tím, jak bude v místnosti rozvržen nábytek, jak bude vymalována, jak osázet svítidla ve vztahu k umístění oken, jaká je očekávaná svítivost slunce v daném regionu apod. Tomu všemu samozřejmě kraluje osobní preference každého jednotlivce. Je to skutečně alchymie, a proto bych každému, kdo rekonstruuje nebo staví dům či byt, nebo jen uvažuje o výměně zdrojů v domácnosti, doporučil obrátit se pro radu na odborníka. Jedině tak zajistí dokonalý pocit z osvětlení a zdravé oči sobě a celé rodině,“ uzavírá Michal Urban z portálu eSvětlo.cz.

Autor: Monika Hrušová
Zdroj: http://www.hypoindex.cz/chyby-ktere-delame-pri-vyberu-osvetleni-do-domacnosti/

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení