Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Maminka - 25. dubna 2015 (tištěné vydání)

Dokonalý pokojíček

Dětem je jedno, kolik má jejich pokoj na šířku a na délku a odkud do něj proudí světlo. Hlavní je pocit, který ve svém království mají.

Rodiče jsou si většinou vědomi toho, že pro dítě je dětský pokoj velmi důležitou součástí života, obvykle tedy přistupují k zařizování dětského pokojíčku velmi zodpovědně. „Doby, kdy maminky a tatínkové dělali svým potomkům krátkodobou radost v podobě monotematických pokojíčků ve stylu Hello Kitty, Spider-Mana nebo úkrytu pro automobilového závodníka, jsou už naštěstí pryč. Nejžádanější je dnes kvalitní lakovaný nábytek z masivu, případně ze dřeva v kombinaci se dřevovláknitou deskou, který je proveden ve vkusném, nadčasovém designu, takže bude dobře vypadat i sloužit mnoho dalších let. Ideální samozřejmě je, pokud je takový nábytek navíc navržen v podobě stavebnice, takže ho lze časem snadno přebudovat. Zařízení pokojíčku tak vlastně roste a mění se spolu s dětmi,“ vysvětluje Šárka Richtrová ze studia Viabel.

1. VÁLKA BAREV

Asi nejvíc ze všeho ovlivní atmosféru dětského pokoje barvy na stěnách. Nejde ale jen o estetický dojem. Je totiž prokázáno, že výmalba dokáže ovlivnit psychiku dítěte a podpořit ho v jeho kreativitě, nebo jej naopak rušit v soustředění. V dětských pokojích obvykle vedou pastelové barvy: světle růžová, meruňková, žlutá, tyrkysová nebo zelenkavá. Vědci již prokázali souvislost mezi vyšším výskytem agresivního chování u dětí, které žily v pokojích vymalovaných ostře červenou barvou. Pokud tedy dítě tíhne k ostrým barvám, použijte je raději spíše na doplňcích než na stěnách pokoje. Obecně se doporučuje, aby nervóznější a velmi aktivní děti obývaly pokoj vymalovaný zklidňujícími chladnějšími barvami, třeba modrou nebo fialovou.

2. ŽÁDNÝ SKLENÍK

Pokud chcete, aby se dítě ve svém pokoji cítilo dobře, zapomeňte na spoustu ozdob a křehkých cingrlátek. Stačí, že se dítě musí přizpůsobovat ve veřejných prostorech či na návštěvách, u sebe v pokoji by se mělo cítit skutečně pohodlně. Ideální tedy je, pokud rodiče potomkům pokoj připraví tak, aby se v něm mohli pohybovat zcela bez obav, ale svým reálným tempem.

3. NECHTE TO NA DĚTECH

Dříve možná bylo nutné vybírat mezi účelným a krásným zařízením, dnes ale může být pokojíček pro dítě uživatelsky jednoduchý a příjemný a přitom i hezký na pohled. „Samozřejmě že krása, účelnost, ale i radost z toho, že pokojíček je vytvořený podle přání rodičů i dětských snů, mají chodit ruku v ruce,“ ujišťuje Šárka Richtrová. „Vždycky se spolu s rodiči zamýšlíme nejdřív nad tím, co děti baví, jak budou pokojíček využívat, a při navrhování a zařizování pak respektujeme i jejich zájmy a osobnost. Jestliže dnes milují mašinky, koníčky nebo mají nějakou milovanou barvu, bývá nejlepší dopřát jim je v podobě snadno vyměnitelných detailů, jako jsou nalepovací dekorace, nábytkové úchytky nebo povlečení. A pokud při zařizování váháte, nechte si poradit u odborníků a do navrhování u nich zapojte i samotné děti. Máme zkušenost, že právě ony přinesou našim designérům často moc prima a originální nápady,“ dodává.

4. SVĚTLEM PROTI TMĚ

Do dětských pokojů se dnes nabízí řada svítidel v neuvěřitelných tvarech i barvách. Menší děti, které v noci putují za rodiči do ložnice, určitě ocení světla se zabudovaným senzorem pohybu, jež jim v noci na cestu za mámou nebo na záchod posvítí. U lampiček se vyplatí investovat do mřížky, která zabrání bolestivému spálení, nebo koupit svítidlo s úspornou a na dotek studenou žárovkou.

5 TIPŮ PRO BÁJEČNÝ DĚTSKÝ POKOJ

* DOMEČEK NA HRANÍ
Vytvoříte ho pod vyvýšenou postelí, nebo prostě zahalíte závěsem jeden kout.

* ÚLOŽNÉ PROSTORY
Musí jich být hodně a být dobře dostupné. Když bude mít v každé části pokoje alespoň jednu bednu na hračky, nehrozí vám v noci úraz.

* VŠECHNO PO RUCE
Noční stolek nebo závěsný kapsář hned u postele je opravdu neocenitelnou pomůckou.

* VLASTNÍ VÝZDOBA
Co takhle nabídnout dětem spolupráci při zařizování? Když si pokoj vlastnoručně pomalují, budou ho doslova milovat, a vy budete mít klid.

* WASHI PÁSKY
Tyhle rýžové papírky udělají v pokoji velkou parádu, a vy můžete postupně přidávat ozdobné prvky podle zájmů potomka.

6. NAD SEBOU, NEBO VEDLE SEBE?

Patrové postele zažila většina dnešních rodičů, kteří nebyli jedináčky. Také dnes řeší mnoho rodin problém, jak umístit více lůžek v jednom pokoji tak, aby v něm zbylo ještě místo na hraní a učení. Na rozdíl od dřívějšího „kasárenského“ uspořádání se však dnes palandy hojně dělají tak, aby se dvě (nebo dokonce tři) lůžka úplně nepřekrývala, což jednak vypadá lépe a jednak tímto způsobem vznikne řada úložných prostor a koutů na hraní. Pokud pořídíte dětem palandu, myslete na to, že starší dítě, které pravděpodobně bude spát na horní posteli, může být v noci neklidné, protože blíže stropu bývá teplejší a vydýchanější vzduch. Z toho důvodu je potřeba v dětském pokoji s palandou častěji větrat. Zásadní je také bezpečnost: Dítě se musí nahoru dostat tak, aby se pokud možno nezranilo. Schůdky jsou v tomto ohledu bezpečnější než žebřík. Na horní posteli se také dítě musí pohodlně posadit.

7. BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Dokud dítě není schopno samo se pohybovat, postačí nám dětská postýlka a deka na zemi. Jakmile ale začne válet sudy, lézt a stavět se u nábytku, je načase upravit pokojík tak, aby byl bezpečný. Všechny ostré hrany a rohy buď odstraníme, nebo opatříme chrániči. Zajistit je třeba také víka a šuplíky, aby si prcek neskřípl nenechavé prstíky. Zabezpečit je nutné i okna a dveře. Pod koberce pořiďte protiskluzové podložky. Pokud je v pokoji radiátor, zakryjte ho nebo dítěti zamezte v přístupu k němu.

8. DVĚ, TŘI, ČTYŘI?

Uspořádat pokoj pro jedno dítě bývá i s minimem prostoru docela jednoduché. Pokud ale máte děti dvě či ještě více, může to být docela oříšek. Především je třeba přizpůsobit členění a uspořádání pokoje věkovému rozdílu mezi sourozenci. Máte-li tři děti narozené ve čtyřech až pěti letech, budete to mít jednodušší než rodiče dvou „jedináčků“. V takovém případě se nabízí přepažení pokoje.

9. VYLOŽENĚ TRENDY JE LOSOSOVÁ

Šárka Richtrová ze studia Viabel vysvětluje, jak podle jejích zkušeností obvykle vypadají dětské pokojíčky: „Růžová pro holčičky a modrá pro kluky bývá obvykle

to první, co rodiče napadne. Případně se čeští rodiče uchýlí ke zdánlivě ‚bezpečné‘ variantě pokojíčku v dekoru přírodního dřeva. Taková řešení ale nemusí být vždycky ta nejhezčí ani nejšikovnější. Čím dál častěji proto v dětských pokojích najdeme i krásné kombinace v jemných pastelových barvách.“ A jaké výhody má podle Šárky Richtrové toto uspořádání? „Takhle pojatý nábytek vytváří v interiéru příjemnou atmosféru a lze ho pak dobře sladit i s dalšími doplňky, jako jsou lampičky, koberce, polštářky nebo tapety.“ Co se týče aktuálních trendů v barvách, odbornice doplňuje: „Vyloženě trendy barvou je dnes třeba korálová neboli lososová, optimistická delfíní modř nebo barva žraločí, což je elegantně namíchaná hnědočernošedivá. Nadšeně po ní sahají hlavně teenageři a jsou za ni vděční i jejich rodiče, u kterých přání jejich dospívajících potomků mít pokoj černý obvykle narazí. Žádané jsou také kombinace barev tón v tónu, kde pak můžeme v pokojíčku dosáhnout opravdu harmonického i luxusního dojmu.“

Foto popis| Polštáře Rikke, Lene Bjerre, 2750 Kč, www. alamaison.cz
Foto popis| Kbelík na drobnosti, Butlers, 139 Kč, www. butlers.cz
Foto popis| LED stolní svítidlo s medvídkem Pú, Philips, 1275 Kč, www.esvetlo.cz
Foto autor| FOTO: PROFIMEDIA. CZ A ARCHIV

Foto popis| Stylové povlečení na jednolůžko, Desigual, 2650 Kč, www.different.cz
Foto popis| Plechová kasička s fotorámečkem, Dakls Bus, 499 Kč, www. zoot.cz
Foto popis| Dekorativní látková písmena, Typoland, od 580 Kč, www.typoland. cz
Foto popis| Dětský metr na zeď s autorskými ilustracemi, Petra Hauptová, 490 Kč, www.petrahauptová. cz

Text: Redakce Maminka

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení