Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Marianne Bydlení - 1. června 2015 (tištěné vydání)

VYBÍRÁME venkovní osvětlení

Ať už máme balkon, terasu, nebo velkou zahradu, efektně umístěné osvětlení nám zajistí útulné zázemí. Letní večery strávené jen za svitu měsíce jsou sice romantické, ale chceme-li venku trávit více času s rodinou, přáteli, potřebujeme dobré světlo. Jak si vybrat osvětlení do exteriéru co nejlépe?

Především dbáme na bezpečnost celého systému, který je stále vystaven nepřízni počasí. Proto každé venkovní svítidlo vybíráme podle odpovídajícího stupně krytí (ochrany). Ideálně IP44 až IP68.
Nezapomínáme ani na ovládání! Jde-li o balkon, nabízí se řešení umístit ho uvnitř bytu. V případě zahradního osvětlení je to podobné. Ale pozor na další okolnosti. Často světlo nelze ovládat jinak než zevnitř domu. Je to nepraktické, protože ho potřebujeme při příchodu domů.
Osvětlení cestiček má být ovladatelné jak od vstupní branky, tak třeba z garáže. Stejné je to s dostupností ze zahradního domku, kde trávíme celé odpoledne a při jeho opuštění si chceme posvítit na cestu. Řešením je dálkové ovládání.

NA BALKONĚ SE DOBŘE ČTE

Balkon je pokračováním obytného prostoru bytu. S vhodným osvětlením, pohodlným posezením a rostlinami v truhlících se z něj dá vykouzlit útulné zázemí.
Moderní LED pásky splní účel dekorativní i funkční. Jejich instalaci zvládneme sami, jsou totiž vybaveny samolepicí páskou a jejich délku snadno vyřešíme napojováním a stříháním jednotlivých částí. Pro použití v exteriéru jsou pásky zalité v silikonu, což je pro venkovní použití ideální. Nejsou finančně náročné a můžeme si vybrat v mnoha barvách a provedeních.
LED svíčky by měly nahradit klasické svíčky. Ty jsou sice krásné, ale hrozí u nich riziko zranění dětí nebo domácích mazlíčků. U LED svíček se nemůže stát nic zlého. Pokud zvolíme správné umístění v lucernách nebo v jiném kreativním prostoru, nikdo ani nepozná, že nejde o pravé svíčky.
LED lampička na klip, kterou přicvakneme podle potřeby a můžeme si v šeru klidně číst, nebo pracovat na počítači, je dalším funkčním prvkem k osvětlení balkonu. Při odchodu ji pouze odneseme dovnitř, aby nebyla vystavena rozmarnému počasí.

KREATIVNÍ SVĚTLO PRO TERASU

Při dobrém nasvícení terasy bereme v úvahu její rozvržení a dispozici.
Terasu lze ohraničit zapuštěnými LED svítidly v každém rohu a vymezit tak její prostor. Existují i taková zápustná svítidla, u nichž můžeme měnit barvu podle nálady. Na zastřešené terase využijeme nejvíce stropní osvětlení, dobře se uplatní i světelné řetězy, případně drobné závěsné lucerničky, které dodají nádech romantiky.
Použít můžeme i stojací zahradní lampy nebo LED pásky pod zahradní nábytek. Originálně zapůsobí LED nábytkové doplňky, např. světelné stoličky, které se dají využít i jako odkládací stolek.

NA ZAHRADĚ ZVÝRAZNÍME CESTY

Cesty a chodníky nejlépe nasvítíme solárními LED lampičkami, které jsou z mnoha důvodů výhodné. Jednak se snadno udržují, nespotřebovávají žádnou elektrickou energii a můžeme je přemisťovat podle libosti. Efektní je také jejich umístění u keřů, stromů a záhonků či jezírek, jejichž krásu podtrhneme i v šeru.
Do cestiček a chodníků se hodí zápustná světla, která fungují skvěle na orientaci, ale jsou také úžasným dekorativním prvkem. Energeticky nenáročnými LED svítidly nasvítíme každé zákoutí a tím snížíme riziko zranění nebo pádu. Jejich výhodou je dlouhá životnost a nízké náklady na údržbu.
Jestliže zahradu teprve plánujeme, nezapomeneme venkovní osvětlení dobře navrhnout a připravit. Správné a včasné umístění kabelů nám do budoucna ušetří starosti i peněženku.

DEKORATIVNÍ PODÍVANÁ

Světelné řetězy lze použít na ozdobu stromů nebo keřů. Vybíráme spíš řetězy neutrální, aby nepřipomínaly Vánoce, a pak máme volnou ruku.
I v tomto případě se hojně využívají LED pásky a to nejen na ozdobu kmenů stromů, ale také jako zajímavý prvek nasvícení zahradních chodníků, schodů nebo vchodů. Je to ideální a moderní řešení, které moc nestojí.

CO TY ZKRATKY ZNAMENAJÍ?

Vždy dbáme, aby byl LED pásek schovaný v silikonu a měl odpovídající stupeň krytí IP67.
IP6x znamená odolnost proti prachu.
IPx7 odolá i ponoření do hloubky 1 m po dobu 30 minut.
Obecně platí: čím vyšší dvojčíslí, tím větší voděodolnost.

VENKOVNÍ SVÍTIDLA MAJÍ:

být bezúdržbová a lehce instalovatelná do venkovního prostoru splňovat požadavky na ochranu proti vlhkosti a prachu (index IP 44) mít úspornou LED technologii, se kterou svítí až 15 000 hodin vynikat dlouhou životností.
 
 
 
 
 
(Článek byl publikován v tištěném vydání časopisu Marianne Bydlení.)
Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.