Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Můj dům - 30. srpna 2016 (tištěné vydání)

Dobré světlo v domě i na zahradě

Osvětlení na zahradě, terase, balkonu či na schodech je předpokladem dobře zajištěného prostoru. Nemá ovšem pouze roli orientační a bezpečnostní, ale mělo by zdobit zahradu i v době, kdy se vegetaci nechce příliš růst. 

Do popředí se dostávají inteligentní řídicí systémy, kde stačí nastavit intenzitu či přímo kombinace světla pro různé příležitosti a jedním stiskem na mobilním telefonu vytvořit atmosféru pro danou příležitost. Jsou tady ovšem i jistá omezení.

Venkovní svítidla LUA Wofi koupíte na eSvětlo.czVycházejte z přírody

Zkušení zahradníci varují před extrémy, které se objevují v souvislosti s moderními technologiemi, a tvrdí, že tvůrci by měli především vycházet z přírody a jejích zákonitostí. Za naprostý extrém označují takzvanou digitální zahradu v digitálně řízeném domě. Zahrnuje centrálně řízené jednotky pro dům i zahradu, nepřeberné množství senzorů, ať už jde o půdu, regulovaná svítidla nebo topení v celém areálu. 
„Přestože se o digitálních domech a zahradách hodně mluví, není jejich rozvoj tak bombastický, jak se předpokládalo. Lidé se spíše spokojí s objekty, které jim nechávají dostatečný manévrovací prostor a svobodu rozhodování. A dokážou je alespoň občas fyzicky zaměstnat. Podstatné je ovšem to, že řada rostlin, stromů a keřů má své specifi cké nároky; světlo a vláha jsou pro ně velmi důležité,“ podotýká David Horák z firmy Landart a doporučuje navrhnout postup zahrnující správné využití světla v zahradě, vhodná úsporná svítidla a jednoduchou elektroinstalaci. Může obsahovat i akcent na určité objekty, sochy, stromy, keře, kameny a jezírka. Lze zvážit i nasvícení fasády nebo zajímavých architektonických prvků domu. Aktuálním trendem je přenesení obrazu a zvuku na fasády domů a sledování působivých scén ze zatepleného altánu nebo z terasy zahrady.

NAŠE TIPY, CO NA BALKON

Optimální variantou jsou LED pásky, které splní účel dekorativní i funkční. Instalace je jednoduchá, protože jsou vybaveny samolepicí páskou, dají se napojovat a stříhat. Pro použití v exteriéru jsou zalité v silikonu a můžete si vybrat provedení v mnoha barvách a stylech. Zajímavým řešením jsou také LED svíčky. Pokud zvolíte správné umístění, nikdo nepozná, že nejde o pravou hořící svíčku. Funkční prvek osvětlení může splnit i LED lampička na klip, kterou lze umístit do prostoru dle potřeby. Při odchodu z balkonu ji prostě sundáte a odnesete dovnitř.

LED pásky si můžete vyzdobit i zahradní posezení nebo houpačku.CO DO ZAHRADY

Nezapomeňte nasvítit hlavně cesty a chodníky. Lze zvolit univerzální jednoduché LED lampičky i náročnější svítidla. Velice efektní je umístění u velkých keřů, stromů a záhonků. Pokud zahradu teprve plánujete, nezapomínejte osvětlení dobře navrhnout a připravit. Správné a včasné umístění kabeláže ušetří vrásky na čele i výdaje s tím spojené. V rámci dekorací (dle příležitosti) je možné použít i světelné řetězy na ozdobu stromů nebo keřů. I zde se hojně využívají LED pásky, a to nejen na ozdobu kmenů stromů, ale také jako velice zajímavý prvek nasvícení zahradních chodníků, schodů nebo vchodů.

CO NA TERASU

Při nasvícení terasy je důležité její rozvržení a dispozice. Terasu můžete ohraničit zapuštěnými svítidly v každém rohu a tím vymezit její prostor. Zároveň tak oddělíte zbytek zahrady nebo jenom záhon. 
U kryté terasy budete jistě využívat stropní osvětlení, lze je doplnit světelnými řetězy či závěsnými lucerničkami, které dodají nádech tajemné romantiky. Použít můžete i stojací zahradní lampy, LED pásky pod zahradní nábytek či přímo svítící nábytkové doplňky.

MODULOVÝ SYSTÉM PRO OSVĚTLENÍ ZAHRADY

Modulový systém pro osvětlení zahrady s názvem Easy Connect dokáže pečlivě naplánovat osvětlení dle různých příležitostí včetně zohlednění úspor energie. Dobré osvětlení je podle slov odborníků ze společnosti Hornbach takové, které je správně rozprostřeno: 4 světelné zdroje o 35 W jsou lepší než jeden o 150 W, 5 světelných zdrojů o 80 W je výrazně lepší než jeden o 500 W.

Několik rad: 
• Zamezte příliš velké intenzitě světla, unavuje oči a navíc kont ury zahrady (a tím její optická hloubka) ztrácejí na efektu. 
• Upřednostňujte více středně silných zdrojů oproti pouze jednomu silnému (halogenům 150/300/500 W se spíše vyhněte: mají vysokou spotřebu energie, světlo je príliš koncentrované a nepříjemné). 
• Vyhněte se přímému osvětlení (např. halogenům) všude tam, kde chcete vytvořit příjemné prostředí (terasy, pergoly, altány atd.), zde doporučujeme použít osvětlení nepřímé. 
• Pro osvětlení určitého reliéfu (např. květiny) nepředimenzujte světelný zdroj – 35 W je dostatečných, navíc příliš silné osvětlení může květiny vysušovat. 
• Orientujte silné osvětlení (max. 100 W) vždy ve směru na stěny, živé ploty, stromy, na trávník, tím vznikne odrazové světlo, které dodá zahradě optickou hloubku. 
• Při použití LED zdrojů dosáhnete vysokých úspor energie. 
• Životnost LED lampy je asi 40 000 hodin, což je asi 12x více než u halogenového osvětlení, zatímco spotřeba energie je zhruba sedmkrát nižší. I když jsou LED lampy při pořízení drahé, z dlouhodobého hlediska jde o dobrou investici. 

ODBORNÍK RADÍ

Zuzana Zicháčková z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz: Která svítidla se nejvíce hodí do exteriéru? 

Při výběru svítidel do exteriéru musíte dbát na bezpečnost celého systému. Měl by odolat venkovním vlivům, včetně nepříznivého počasí. Pokud vybíráte svítidla do zahrady, k pergolám či na balkon, nelze myslet pouze na vzhled. Každé venkovní svítidlo musí mít odpovídající stupeň krytí.

Hodnota krytí svítidel se označuje písmeny IP (Ingress Protection) a dvěma číslicemi. První z číslic označuje odolnost před vniknutím cizích těles a druhá před vniknutím vody. Do exteriéru vybírejte svítidla se stupněm krytí minimálně IP 44. Platí pravidlo, že čím je číslo IP vyšší, tím je svítidlo lépe chráněné proti vnějším vlivům, jako je prach nebo voda.

Nejvyšší stupeň krytí svítidel je IP 69. Takové svítidlo je plně chráněno před jakýmkoliv dotykem, před vniknutím prachových částic i tlakové vodě. Používá se například v průmyslu nebo u off-roadových vozidel. V bazénech se používají svítidla IP 68. U venkovních sloupkových svítidel postačí stupeň krytí IP 44, protože jsou vystavená vodě jen občasně. U zápustných naopak volte co nejvyšší krytí, nejlépe IP 68, mohou zůstat po nějakou dobu například pod kaluží nahromaděné vody (zejména u svítidel zabudovaných v zahradním jezírku je tento stupeň krytí nutný).

Každý renomovaný výrobce svítidel by měl svůj produkt označit informací o stupni krytí IP. Narazíte však i na levná svítidla ze supermarketů, u kterých na obalu není stupeň krytí uveden. Taková svítidla mohou být nebezpečná a raději se jim vyhněte. 

Celý článek najdete v tištěném vydání Můj dům 08/2016.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.