Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Naše Praha - 25. května 2016

Pražané mohou ode dneška třídit elektroodpad snadněji, a to díky poradensko-prodejnímu portálu eSvětlo.cz. Ten v letošním květnu umístil sběrnou nádobu na vysloužilé světelné zdroje do své kanceláře přímo na Václavském náměstí u pomníku sv. Václava.

Za minulý rok Češi odevzdali 734 tun úsporných žárovek, díky čemuž bylo ekologicky zlikvidováno 25 kilogramů rtuti, které by ve volné přírodě znečistily zhruba dvě Slapské přehrady. - foto: Pavel Stojar

Každý pracovní den od 9 do 17 hodin tam můžete bezplatně odevzdat k recyklaci veškeré kompaktní a lineární zářivky, výbojky a LED světelné zdroje. „Ochrana životního prostředí je pro nás důležité téma. LED zdroje a úsporné zářivky nabízejí ekologickou a levnou variantu osvětlení, ale pouze v případě, že jsou šetrně zlikvidovány. Recyklací je možné nejen bezpečně zlikvidovat jedovatou rtuť, ale také znovu využít až 90 % materiálu žárovky,“ říká Zuzana Zicháčková ze společnosti eSvětlo.cz.

Co s vysloužilými úspornými zářivkami

Zářivky a LED světla jsou v českých domácnostech stále populárnější, ale více než třetina lidí neví, jak je recyklovat. Zářivky rozhodně nepatří do směsného odpadu, ale ani do oranžových kontejnerů pro drobný elektroodpad. Obsahují totiž velké množství rtuti a dalších jedovatých látek, které znečišťují vodu a půdu, a musí tedy být odborně recyklovány.

Jak jsou na tom Češi?

Za minulý rok Češi odevzdali 734 tun úsporných žárovek, díky čemuž bylo ekologicky zlikvidováno 25 kilogramů rtuti, které by ve volné přírodě znečistily zhruba dvě Slapské přehrady. Polovina vyřazených úsporných zářivek však stále končí na skládkách komunálního odpadu, kde ohrožují přírodu a naše zdraví toxickou rtutí.

V současné době je v České republice zhruba 4000 sběrných míst neziskové organizace Ekolamp, ale pro mnohé jsou tato místa stále poměrně z ruky. Většina Pražanů například nemá chuť ujít kvůli zářivce více než 1200 metrů. Elektroprodejny a hobby markety sice také úsporné žárovky zpětně přijímají, ale mnohé pouze v případě, že si u nich zakoupíte novou.

„Na našem sběrném místě můžete světelné zdroje odevzdat k recyklaci bez jakékoliv nutnosti nákupu,“ upřesňuje Zuzana Zicháčková z eSvětlo.cz.

Kontakt

Václavské náměstí 806/62 (1.patro)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Kontaktní osoba: Zuzana Zicháčková
Telefon: 727 946 827

Otevírací doba:
Po - Pá 9:00 - 17:00

Celý článek si můžete přečíst zde: http://www.naseprahacentrum.cz/servis/odevzdejte-vyslouzile-zarivky-k-recyklaci-primo

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení