Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Nazeleno.cz - 26. dubna 2016

Evropská komise v roce 2009 původně předložila návrh na zákaz halogenových zdrojů, přesněji všech zdrojů s energetickou hodnotou D nižší s datem 1. září 2016, což odůvodnila tím, že 7 let je dostatečně dlouhá doba na to, aby se mohli výrobci připravit. Největší výrobci žárovek ale lobbovali tak dlouho, že 17. dubna 2015 členské státy posunuly zákaz halogenových žárovek o dva roky na 1. září 2018. „Výrobci argumentovali tím, že 7 let je moc krátká doba na to, aby vyvinuli LED zdroje dostatečně kvalitní a levné, aby mohly úplně nahradit tzv. halogenky,“ říká Filip Pfeifer z prodejně-poradenského portálu eSvětlo.cz. Členské státy nakonec souhlasily s tvrzením, že LED světelné zdroje ještě nejsou dostatečně efektivní, aby se už letos staly jediným dostupným svítidlem na trhu.

Nejde ale o úplný konec halogenových zdrojů - bodovky, trubice a autožárovky budou v prodeji stále. Od 1. 9. 2018 tak bude zakázáno prodávat halogenové zdroje celoplošně v EU. Ale zákaz se bude týkat hlavně halogenových zdrojů, které mají klasický tvar. Bodové (s označením GU10) s různými úhly budou pořád v prodeji, stejně tak jako diody, halogenové reflektory a halogenové trubice. Halogenových zdrojů rozšířených v autoprůmyslu, které tvoří velkou část těchto zdrojů, se zákaz tedy nedotkne.

Jak fungují halogenové zdroje

V první řadě mají pětkrát vyšší spotřebu než LEDkové žárovky a vydávají teplo. „Halogenky jsou takové klasické žárovky na steroidech, obsahují sice wolframové vlákno, ale zároveň směs plynů obsahující halogeny, převážně se jedná o jod,“ přibližuje Filip Pfeifer z eSvětla.

Halogenové zdroje se pohybují na škále teploty světla mezi 2900 až 3100 K, u speciálních typů až 3400 K (ty ale vydrží jen 15 hodin). Podání barev mají na výbornou, Ra = 100. Mají okamžitý start a vyrábějí se hodně výkonné verze pro průmyslové účely. Maximální životnost je u speciálních modelů 5000 hodin. Jako nejperspektivnější se jeví pouze LED světelné zdroje, i když mají také několik nevýhod. Halogenové zdroje mají hned několik nevýhod. Jsou hodně citlivé na napájecím napětí a při slabším výkyvu úplně ztmavnou. Nedají se téměř vůbec stmívat, jsou složité na výrobu a obsahují již zmíněné halogeny, které škodí životnímu prostředí.

Úsporky zůstanou

Alternativou nadále zůstávají úsporné žárovky, které se budou moci vyrábět i po roce 2018. Oproti LEDkám mají spoustu mínusů, počínaje pomalým startem. Po zapnutí světla se tedy musí čekat několik desítek sekund, než žárovka začne svítit na plný výkon. Také mají kratší životnost a postupem času ztrácí svítivost. Obsahují navíc rtuť, kvůli které byly zakázány klasické teploměry. Co je ale také podstatné, po vypnutí musíte čekat asi 30 minut, než úsporku znovu zapnete. V opačném případě se rapidně zkracuje životnost. Odborníci proto očekávají, že tyto světelné zdroje postupně skončí také. Ale ne jkvůlui nařízení EU, ale prostě proto, že si je zákazníci přestanou kupovat.

 
 
 
 
Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení