Nazeleno.cz - 26. dubna 2016
Evropská komise v roce 2009 původně předložila návrh na zákaz halogenových zdrojů, přesněji všech zdrojů s energetickou hodnotou D nižší s datem 1. září 2016, což odůvodnila tím, že 7 let je dostatečně dlouhá doba na to, aby se mohli výrobci připravit. Největší výrobci žárovek ale lobbovali tak dlouho, že 17. dubna 2015 členské státy posunuly zákaz halogenových žárovek o dva roky na 1. září 2018. „Výrobci argumentovali tím, že 7 let je moc krátká doba na to, aby vyvinuli LED zdroje dostatečně kvalitní a levné, aby mohly úplně nahradit tzv. halogenky,“ říká Filip Pfeifer z prodejně-poradenského portálu eSvětlo.cz. Členské státy nakonec souhlasily s tvrzením, že LED světelné zdroje ještě nejsou dostatečně efektivní, aby se už letos staly jediným dostupným svítidlem na trhu.
Nejde ale o úplný konec halogenových zdrojů - bodovky, trubice a autožárovky budou v prodeji stále. Od 1. 9. 2018 tak bude zakázáno prodávat halogenové zdroje celoplošně v EU. Ale zákaz se bude týkat hlavně halogenových zdrojů, které mají klasický tvar. Bodové (s označením GU10) s různými úhly budou pořád v prodeji, stejně tak jako diody, halogenové reflektory a halogenové trubice. Halogenových zdrojů rozšířených v autoprůmyslu, které tvoří velkou část těchto zdrojů, se zákaz tedy nedotkne.
Jak fungují halogenové zdroje
Halogenové zdroje se pohybují na škále teploty světla mezi 2900 až 3100 K, u speciálních typů až 3400 K (ty ale vydrží jen 15 hodin). Podání barev mají na výbornou, Ra = 100. Mají okamžitý start a vyrábějí se hodně výkonné verze pro průmyslové účely. Maximální životnost je u speciálních modelů 5000 hodin. Jako nejperspektivnější se jeví pouze LED světelné zdroje, i když mají také několik nevýhod. Halogenové zdroje mají hned několik nevýhod. Jsou hodně citlivé na napájecím napětí a při slabším výkyvu úplně ztmavnou. Nedají se téměř vůbec stmívat, jsou složité na výrobu a obsahují již zmíněné halogeny, které škodí životnímu prostředí.