Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Pátek Lidových novin - 19. května 2017

Jak chytrý bude váš dům?

Připojení k internetu otevírá netušené možnosti v provozu domácností a přináší ještě větší pohodlí. Co zvládnete sami a která zařízení už nechat na odbornících?

Žárovka, která upozorní na příchozí e-mail či blížící se změnu počasí, ovládání spotřebičů na dálku, komunikování s mazlíčky, i když jste v práci, nebo třeba zamknutí dveří pomocí aplikace v mobilním telefonu... Tohle není hudba budoucnosti, ale služby, které už dnes může váš dům či byt hravě zvládnout. Stačí mít připojení k internetu a ty správné „hračky“, a chytrým se může stát prakticky jakýkoliv dům či byt, bez ohledu na to, jak dlouho v něm žijete.

Dobrý den, kávovare

Stejně jako se mobilní telefony staly „chytrými“ a získaly ještě nedávno netušené množství funkcí, získává na inteligenci obsluha domů a bytů. Moderní domácnost si dnes nedokážeme představit bez nejrůznější elektroniky ani bez stabilního internetového připojení. V průběhu posledních padesáti let technické vychytávky postupně pronikly do všech částí domácnosti. Navíc jsou stále funkčnější a cenově dostupnější. K internetu se připojuje stále více zařízení: od hodinek přes ledničky, pračky, rychlovarné konvice, žárovky až po zubní kartáčky. Jednoduchá myšlenka vybavit snímači věci, s nimiž denně nakládáme, a připojit je k internetu přináší nejen rozmanitější způsoby vzájemné interakce mezi jednotlivými přístroji, ale i nové možnosti jejich ovládání například pomocí zmíněného mobilního telefonu. Díky bezdrátové komunikaci a internetu je lze nastavovat, kontrolovat, vypínat či zapínat, aniž byste museli být doma.

I ten nejlevnější základní model smartphonu má dnes pokročilou výbavu pro bezdrátovou komunikaci a dostatečný výkon na chod i náročných aplikací. Ostatně to, co dnes běžně nosíme v kapse, má větší výkon než zařízení, jež měla kdysi k dispozici celá NASA při přistání na Měsíci. To jen ilustruje, jakou výpočetní sílu máme k dispozici při ovládání svých domovů.

Podle amerického magazínu Forbes digitální revoluce v oblasti bydlení běží ve velmi svižném tempu. Společnost Hewlett-Packard odhaduje, že v roce 2020, tedy za pouhé tři roky, bude k „internetu věcí“ – sítě, v níž komunikují automobily, pračky či kávovary – připojeno 26 miliard nejrůznějších zařízení. Na konci loňského roku britský obchodní řetězec John Lewis, vlastnící také jeden z tamních velkých e-shopů, oznámil, že zákazníci vyhledávají chytré osvětlení o 207 procent častěji než předloni. Ještě větší zájem měli o další chytrá zařízení jako čističky vzduchu, varné desky a trouby nebo ledničky, které se dají ovládat pomocí aplikace v chytrém telefonu. Vyhledávání těchto přístrojů vzrostlo dokonce o 670 procent.

Chytrým přitom může být prakticky jakýkoliv přístroj v domácnosti, jenž je schopen komunikovat po internetu. A tuto schopnost dostává do vínku čím dál víc spotřebičů. Příkladem je kávovar, což už dávno není jen zařízení na vaření kávy. Chytrý kávovar umožní nejen vybrat si intenzitu nápoje či zvolit různé způsoby přípravy kávy, ale také se s ním můžete „domluvit“, že když vstanete nebo třeba dorazíte domů z práce, káva bude připravená, a to přesně podle vašich představ. Existují i kávovary, jež se propojí s chytrými hodinkami či náramky sledujícími vaše životní funkce a na základě toho, jak dobře nebo špatně v noci spíte, samy zvolí, jak moc silnou kávu ráno potřebujete.

Žárovka s funkcí rosničky

nanoleaf-smarter-kitPoměrně jednoduchou, ale efektivní chytrou technologii představují žárovky, které je možné skrze ovládací panel propojit s mobilní aplikací. A dějí se skoro zázraky.

„Se žárovkou Nanoleaf, modelem Smarter Kit, stačí, když zvoláte pokyn ,Light!‘ – a je rozsvíceno. O vše se postará smartphone aplikace s umělou inteligencí, tedy virtuální služebnice, která se jmenuje Siri a je oficiálně certifikovaná firmou Apple,“ přibližuje (Zuzana Zicháčková) z poradensko-prodejního portálu (eSvětlo.cz).

V aplikaci pro žárovky Philips HUE si zase můžete pohrát se změnou barvy světla, signalizací počasí a spoustou dalších funkcí. Domácí světla tak mohou upozornit na blížící se změnu povětří nebo na to, že vám přišel e-mail. Samozřejmostí je nastavení časovaného svícení pro případ, kdy nejste doma.

„Základní prvek Philips HUE tvoří takzvaný Bridge, který slouží jako výchozí ovládací panel a umožňuje využívat všechny speciální funkce osvětlení. Panel připojíte na domácí wi-fi router, stáhnete si aplikaci do chytrého telefonu nebo tabletu a potom už vše jednoduše ovládáte z aplikace,“ vysvětluje Zicháčková. Právě možnost ovládat osvětlení v domě či v bytě na dálku a simulovat, že jste doma, i když ležíte na pláži u moře, je jednou ze základních funkcí, které dnes chytrý dům nabízí. Často také bývá tím prvním, po čem lidé při „vylepšování“ svého domova sáhnou. Kutil s mobilem

Začít s chytrou domácností lze pozvolna: obvykle inteligentní elektrickou zásuvkou, kterou umístíte jako mezičlánek do zásuvky běžné a ovládáte ji mobilem. Zařízení lze naprogramovat jako časový spínač, díky němuž můžete automaticky spustit čerpadlo a pokropit zahradu. Nebo můžete ráno ještě z postele zapnout kávovar a večer nemusíte obíhat celý dům, abyste vypnuli světla. O Vánocích zase klidně překvapíte rodinu, když ze služební cesty rozsvítíte světla na stromku. Fantazii se meze nekladou.

„Inteligentní zásuvka se dá používat velmi jednoduše, díky čemuž ji můžete doma přesouvat a zkoušet, kde bude mít nejlepší využití. V případě, že potřebujete ovládat několik přístrojů najednou, dá se dokoupit další,“ vysvětluje Leona Daňková, která zastupuje společnost D-link, jež takové zásuvky vyrábí. „Inteligentní zásuvka dokáže monitorovat aktivitu a měřit spotřebu energie připojených zařízení, díky čemuž vám pomůže držet náklady na chod domácnosti pod kontrolou. Má také funkce, které vám při přetížení nebo jiných problémech pošlou zprávu na mobil.“

Pokud máte více chytrých zařízení od jednoho výrobce, můžete v aplikaci snadno vytvářet různé podmíněné scénáře, v nichž jedna akce vyvolá několik reakcí jiných zařízení. Snímač detekce pohybu například rozsvítí světlo a odešle poplachovou zprávu, aktivuje kamerový systém nebo spustí výstražné hlášení do domácího audiosystému.

Aplikace místo všímavých sousedů

Právě oblast zabezpečení je pro zapojení chytrých technologií ideální, ale instalaci je na rozdíl od spotřebičů lepší přenechat specializovaným odborníkům. Česká společnost Jablotron tak vyvinula vlastní mobilní a webovou aplikaci MyJABLOTRON, jež se stala vůbec první zabezpečovací aplikací na světě. K zařízením, která je možné prostřednictvím aplikace ovládat, patří domovní alarm, autoalarm a monitorovací jednotky pro vozidla nebo univerzální GSM ovladač a hlásič, jenž umožňuje ovládat a sledovat stav nejrůznějších spotřebičů na dálku.

„Každý uživatel spravuje prostřednictvím aplikace ta zařízení od Jablotronu (například domovní alarm), která má nainstalovaná. Aplikace každého uživatele tedy umožňuje ovládat různá zařízení a uživateli se po přihlášení do aplikace zobrazují už jen jeho konkrétní zařízení, která využívá,“ popisuje Michal Ježek, produktový manažer zabezpečovacích systémů společnosti Jablotron. Prostřednictvím aplikace můžete ovládat všechny prvky alarmu, tedy komplexní zabezpečovací systém, ale i nejrůznější spotřebiče, odečítat spotřebu elektřiny, zjišťovat průběh teploty, prohlížet fotografie z detektorů pohybu s kamerou, historii událostí a podobně. Zároveň jste o všech změnách informováni, i když nejste doma.

Bezpečí o dovolené

Zabezpečení domácnosti hlavně v době dovolených už není jen otázkou kvalitních bezpečnostních dveří nebo zámku.

Nejvyšším stupněm ochrany může být tzv. poplachový zabezpečovací a tísňový systém s alarmy na osobní mobilní telefon nebo s napojením na pult centrální ostrahy (PCO).

Jedním z předních poskytovatelů služeb zabezpečení je společnost M2C. Služby PCO jsou založeny na napojení domácnosti, bytu, domu na dispečinkové pracoviště pod režimem 24/7. Při narušení nemovitosti se informace přenáší ze zabezpečovacího systému na středisko PCO s okamžitou reakcí – kontaktování zásahových jednotek a Policie ČR. Obvykle se platí měsíční paušál za připojení objektu, případné výjezdy jsou účtovány dle smluvních podmínek. Dnes už je vypracování zabezpečení na míru velice jednoduchá a vzhledem k možnému riziku škod i nepříliš nákladná záležitost, s přímou vazbou na související pojištění nemovitosti a domácnosti.

SPOTŘEBIČE
Kávovary, ledničky a další domácí spotřebiče na dálkové ovládání přes mobil zapojí i laik. A stejně jednoduchá je jejich obsluha. Proto bývají mezi prvními vlaštovkami chytré domácnosti.

OSVĚTLENÍ
Žárovky připojené k domácí wi-fi umí nejen svítit, ale třeba i ohlásit změnu počasí. Ale hlavně lze nastavit, aby se rozsvěcely, i když jste na dovolené, a zloději tak šli raději o dům dál.

ÚSPORA ENERGIE
U chytrých zásuvek můžete na dálku kontrolovat spotřebu energie nebo se nechat upozornit v případě, že v domácí elektrické síti nastane problém, a ochránit tak ostatní spotřebiče.

ZABEZPEČENÍ
Patrně nejužitečnějšími chytrými zařízeními jsou ta starající se o zabezpečení domu. S kamerami, snímači pohybu či zvukovými výstražnými systémy lze komunikovat na dálku, takže kdykoli a kdekoli víte, co se u vás doma děje. Soláry na Střechu Před rokem a půl začal ČEZ nabízet domácnostem instalaci střešních fotovoltaických elektráren a dnes má za sebou už dvě stovky úspěšných instalací. Podle Státní energetické koncepce jimi bude za dvacet let osazena téměř polovina střech v Česku. Logickým doplňkem fotovoltaické elektrárny od ČEZ je bateriový systém od německého výrobce Sonnen. Umožňuje totiž uložit si elektřinu na dobu, kdy ji budete potřebovat. Fotovoltaika vyrábí přes den, zatímco většina lidí je doma až večer, kdy také zapíná spotřebiče. S baterií si tak lidé mohou zajistit naprostou energetickou soběstačnost. A kdo by si chtěl baterii zatím jen vyzkoušet, tomu ji ČEZ zapůjčí. Více: www.cez.cz Chytrá konviCe Chytrá rychlovarná konvice Philco PHWK 2000 s možností regulace teploty vody zajistí tu správnou teplotu pro každý nápoj či pokrm. Například 90 °C pro kávu, 80 °C na čaj nebo 30 °C pro instantní kaši. Nabízí šest provozních režimů a další praktické funkce, které v moderní domácnosti ocení každý její člen. 

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.