Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Pěkné bydlení - 16. prosince 2016

DĚTEM na míru

Dětský pokoj má mezi ostatními prostorami bytu nebo domu zvláštní postavení. Jeho zařízení je více než v jiných místnostech šité na míru jeho malým či větším uživatelům, a navíc se velmi často mění podle toho, jak se vyvíjejí potřeby dětí. U těch nejmenších je přitom hlavním požadavkem bezpečnost.

Těsně po narození dítěte nebývá zvykem, že by rodiče zřizovali samostatný dětský pokoj. Až do přibližně tří let věku tato místnost není nezbytně důležitá - děti spí v blízkosti maminky a tatínka a také přes den se téměř bez výjimky zdržují v jejich dosahu, ať si hrají, jedí nebo odpočívají. V tomto období se obvykle přizpůsobuje celá domácnost jim.

ODKDY SPÍ SAMY

Přibližně od tří let věku už bývá běžné, že dítě začne svůj vlastní pokoj, pokud ho má, využívat více. I když se k ránu ještě stále budí vedle svých rodičů, může již usínat ve vlastní postýlce, mít k dispozici své království, které je určené hrám, kde bydlí hračky a kde panují jiná pravidla, pokud jde například o udržování pořádku. Není-li v takovém období dítěti možné zřídit samostatný pokoj, pak by mělo mít v rámci domácnosti alespoň svůj kout nebo místo, kde si může nerušeně hrát.

MUSÍ TAKÉ PRACOVAT

Se začátkem školy pak přichází ke slovu nutnost zajistit dítěti i prostor na práci. První den školy ale ještě není striktní okamžik, kdy je nutné pořídit psací stůl a židli. Kratičké domácí úkoly může prvňáček ještě chvíli zpracovávat třeba u jídelního stolu. S přibývajícími školními povinnostmi určenými na doma už ale pracovní místo potřebuje. Zajistí mu kromě jiného i klid na soustředění a zdravé podmínky pro práci.

VÍCE PODOB SVĚTLA

led-lampicka-medvidek-pu-philips-esvetloSvětlo v dětském pokoji byste měli řešit na několika úrovních. To denní je nenahraditelné, snažte se mu dát volný průchod okny do prostoru a na pracovní plochu. Nedostatek denního světla pak nahradí umělé osvětlení. Vybírejte takový zdroj, který neoslní a barvou i intenzitou bude co nejbližší světlu přirozenému. Na desce pracovního stolu by pak neměly být lesklé plochy - kvůli odrazu. Světlo ale děti potřebují i v noci. Tlumené orientační osvětlení usnadní těm nejmenším cestu na záchod nebo za rodiči a poskytne i pocit bezpečí.

ZÁZEMÍ PRO STUDIUM

Pracovní stůl a židle by měly odpovídat postavě školáka výškou, tedy splňovat nároky na ergonomii. Aby nábytek vydržel co nejdéle, je vhodné pořídit rostoucí stůl a židli, které se školákem mohou vydržet až do případné maturity i déle. Stůl pak musí nabídnout dostatek prostoru pro rozličné školní činnosti -psaní, kreslení, rýsování… Počítejte i s tím, že na stolní desce bude stát počítač. Je dáno, že stůl pro začínajícího školáka by měl mít desku o velikosti nejméně 60 x 120 cm, pro školáka většího 80 x 140 až 160 cm - bez počítače.

MÍSTO NA HRU

Prostor pro hru je důležitý požadavek pro nejmenší. Představuje ho především dostatečná volná plocha na podlaze, kde děti v útlém věku tráví maximum času hrami. Tato plocha by měla být pohodlná - dobře poslouží kusový koberec, který zateplí podlahu a poskytne i komfort pro dětská kolínka. Dbejte na to, aby dětský pokoj nebyl nepřehledné skladiště (neuklízejte sem například sezonní věci nebo nepotřebný nábytek). Pro děti nižšího věku dobře poslouží otevřené úložné prostory, boxy, krabice, police, pro větší pak vestavěné skříně s přehledným vnitřním uspořádáním.

NEZÁVADNÉ PROSTŘEDÍ

Ohled na děti (a tento požadavek je dnes důležitý pro vybavení interiéru obecně) berte také při výběru materiálů zařízení. Volte materiály zdravotně nezávadné - ideálně s atestem či certifikátem garantujícím tuto vlastnost. Také při případném natírání nábytku i stěn vybírejte mezi nátěrovými hmotami určenými do interiérů nebo přímo na vybavení pro děti. V každém případě pořizujte nábytek i jiné předměty od kvalitních výrobců.

PROTI ÚRAZU

V období, kdy se dítě začne pohybovat, a ještě dlouhý čas poté, je nutné snižovat riziko úrazu na minimum a dát dítěti čas, než je bude moci samo odhalit, předvídat. Nebezpečí je přitom v domácnosti nepočítaně. Představují je ostré rohy nábytku, horká plotna, zásuvky, vysoká židle, dveře, kam se snadno skřípne prst, kluzká podlaha v koupelně, postel bez zábrany, schodiště a tak dále. Snad pro každý takový případ existuje řešení: záslepky do zásuvek, zábrany na postel i schodiště, ochranné bariéry ke sporáku, chrániče ostrých rohů… Tato opatření ovšem nejsou samospasitelná. Na malé dítě jednoduše musíte dávat pozor!

Zdroj: http://www.peknebydleni.cz/detsky-pokoj-na-miru/

 

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení