Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Pěkné bydlení - 27. dubna 2015 (tištěné vydání)

Bezpečný dostatek světla

Víme, že naši psychiku ovlivňuje dostatek a kvalita světla. Zveme si odborné poradce k řešení osvětlení obytných prostor, často však zapomínáme na koupelnu. A právě tam by byla odborná rada na místě. Nejen z hlediska bezpečnosti, ale také proto, že tam obvykle začíná i končí náš den.

Jistě se nám bude den lépe startovat v koupelně plné přívětivého světla, když se nebudeme muset potýkat s nepříjemnými stíny na obličeji při ranním líčení či holení. A co večerní sprcha či koupel při tlumeném světle? Nebude se nám po ní lépe usínat?

KOUZLETE, JEDNO NESTAČÍ

Ani malé koupelně nepostačí jedno stropní svítidlo. Minimálně je potřeba osvítit i zrcadlo, abychom na sebe dobře viděli při líčení či holení. A ani stropní svítidlo nemusí být jen jedno, pomocí dvou či více menších svítidel se docílí rovnoměrnějšího osvětlení a zároveň se místnost opticky zvětší. Klasická stropní svítidla je možné nahradit bodovými světly zapuštěnými do stropního podhledu. S jejich pomocí je možné i tak trochu kouzlit, vytvářet efekty zvýrazněním některých míst, detailů či povrchů a koupelně tak dodat na plastičnosti a atmosféře. Bodová světla by měla být s mléčnými skly, která zamezují oslnění a odlesku od glazur obkladů. Počítejte s tím, že v koupelnách s tmavými obklady bude potřeba vyšší světelný výkon svítidel, protože světlé plochy lépe odrážejí světlo. Mnoho možností v kouzlení se světlem, a dokonce s barvami, nabízejí malé LED diody, například mezispárová LED světla, která koupelnu nejen ozdobí a vytvoří podmanivou atmosféru, ale slouží i jako funkční orientační prvek. LED osvětlení výborně poslouží i k osvětlení skříněk a zásuvek. A ještě jedno kouzlo si můžeme dovolit: zvolit stmívatelná svítidla pro vytvoření intimní nálady.

ABYCHOM SE LÉPE VIDĚLI

Zvlášť náročné je správné osvětlení zrcadla. Je potřeba nasvítit obličej tak, aby se na něm nevytvářely stíny, a především pro ženy je důležité, aby se věrně zobrazovaly barvy při líčení. Toho docílíme správným rozmístěním svítidel i správným výběrem zdrojů. Volíme proto taková svítidla, která neoslňují, se stínítky či z opálového skla, které dobře rozptyluje světlo. Světla nemají mířit na zrcadlo, nýbrž na obličej, ale opět ne přímo. Lépe je volit dvě lampy po stranách zrcadla než jednu nad zrcadlem, ideální je kombinace obou způsobů. Barva světla by měla být, jako ostatně v celé koupelně, teple bílá, s teplotou chromatičnosti okolo 3500 kelvinů (K). U zrcadla je navíc důležitý index podání barev (CRI, Ra), který zjednodušeně řečeno vyjadřuje, jak věrně se barva zobrazuje ve světle daného světelného zdroje ve srovnání s denním světlem, které má CRI = 100. U zrcadla proto vyžadujme nejméně CRI = 80, čím více, tím lépe.

BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Elektrický proud a voda nejsou přátelé, toho si musíme být v koupelně vědomi. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti v koupelně a možnosti stříknutí vody na svítidlo je nutné zachovávat bezpečnostní pravidla, tedy volit jen taková svítidla, která si s vodou dokážou poradit, a správně je rozmístit. Svítidla do koupelny musí být utěsněná tak, aby do nich nemohla vniknout vlhkost. Čím blíže je svítidlo vodě, tím více je ohroženo. Z tohoto hlediska se koupelna rozděluje do čtyř zón označovaných 0 – 3, kterým je předepsán potřebný stupeň ochrany, takzvaný index IP. Třída krytí IP se popisuje dvěma číslicemi, první se vztahuje k úrovni ochrany proti prachu a druhá proti vodě. Zóna nula označuje vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu, jednička prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m. Do těchto zón se svítidla neumísťují, výjimečně do zóny 1 jen nízkovoltová s napětím 12 V. Do zóny 2, kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m a nad ní výše než 2,25 m, patří svítidla alespoň s IP 44. Mimo tyto zóny 0, 1, 2, kde nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21, protože i zde je svítidlo ohroženo vyšší vlhkostí, párou.

BEZPEČNOSTNÍ ZÓNY V KOUPELNĚ

0 – Vnitřní prostor vany nebo sprchového prostoru. V této zóně je instalace zásuvek a svítidel nepřípustná,
s výjimkou svítidel zcela krytých před vniknutím vody ponořením, tedy IP X7.
1 – Prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m. Mohou zde být zařízení pouze na bezpečné malé napětí (střídavé do 12 V, stejnosměrné do 25 V), přičemž zdroj bezpečného napětí musí být mimo zóny 0, 1 a 2, popřípadě s nejvyšším krytím IP68.
2 – Vodorovně do vzdálenosti 0,6 m od zóny 1, ve výšce 2,25 m nad podlahou až do stropu. Jestliže nehrozí ani
neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, je nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP 44. 3 – Navazuje na zónu 2 do vzdálenosti 2,4 m. Svítidla nesmí být níže než 40 cm nad horním okrajem umyvadla a pokud jsou níže než 1,8 m nad podlahou, musí být chráněna ochranným košem.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení