Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

ProŽeny.cz - 3. ledna 2017

Venkovní osvětlení: Jaké použít na cesty, vchodové dveře či pergoly?

Abyste se při vstupu do domu nebo pohybu na zahradě dobře zorientovali i v zimě, potřebujete praktické venkovní osvětlení. Jaké možnosti máte na výběr?

osvetleni-obrazek

Osvětlení volte na míru danému prostoru. „Záleží na jeho účelu, zda je hlavní, či orientační, nebo doplňkové, dále na materiálu a barvě okolní plochy – například tmavá místa potřebují více světla, jelikož je pocitově pohlcují, uspořádání prostoru a jiných aspektech. Doporučujeme nejdříve osvětlit klíčové body, jako jsou začátek cesty, vstup na terasu, vchod do domu, a pak mezi ně rovnoměrně doplnit dekorativní nebo jiné doplňkové osvětlení,“ radí Zuzana Zicháčková. Výsledný počet svítidel se odvíjí také od toho, jaký mají výkon a světelný tok.

Na venkovní osvětlení se dá nahlížet z mnoha úhlů, my se nyní zaměříme na jeho funkci.

Cesty a chodníčky

Pro osvětlení příjezdových cest a pochozích ploch se nejčastěji používají stojací (sloupkové) lampy, jež se umísťují zpravidla po obou stranách komunikace. „Sloupková svítidla se vyrábí v různých výškách, od nízkých přízemních až po vyšší, například metrové. V zásadě jsou konstruována tak, aby neoslňovala procházející nebo projíždějící osoby a usnadňovala orientaci na zahradní cestě,“ říká Zuzana Zicháčková z poradensko-prodejní společnosti (eSvětlo.cz).

Na cesty lze rovněž použít zapuštěná pojezdová či pochozí svítidla.

venkovni-sloupkove-svitidlo-rusty-229420-esvetlo

U vchodových dveří

Usnadnit hledání klíčů a současně umožnit bezpečný vstup do domu pomáhají hlavně nástěnná svítidla. Pokud máte nad vstupem stříšku, lze zabudovat stropní svítidlo do ní. Oba typy osvětlení samozřejmě najdou využití i jinde, například na terase, balkoně a podobně. Některá poskytují jeden světelný tok, a komu to nestačí, může dát přednost svítidlu Up/Down, u něhož proud světla míří nahoru i dolů (takto nasvícený prostor vypadá opticky větší).

Pokud máte před vstupem do domu schody, ty lze osvětlit například LED páskami nebo zapuštěnými bodovkami.

nastenne-venkovni-svitidlo-up-down-Special-Line-LED-Paulman-esvetlo

nastenna-venkovni-lampa-philips-massive-esvetlo

Pro pergolu i průchod

Závěsné osvětlení najde uplatnění zejména u venkovního posezení, tedy na kryté terase, balkoně či pergole. Totéž platí pro stolní svítidla. Pokud naopak chcete poutat pozornost například na konkrétní zahradní detail nebo bezpečný průchod, k tomu se dají použít reflektory.

Jako solitér

Další velkou skupinu zastupují dekorativní svítidla. Na rozdíl od těch zmíněných jsou zejména na parádu, můžou nahradit i živý zahradní solitér. Ale někdy se rozdíly stírají, pak dekorativní svítidlo představuje dva v jednom – je funkční i elegantní.

A nejen v zimě se často využívají světelné řetězy. Nemusí být zavěšené pouze na stromech nebo na zábradlí; pěkné ozdobí také okna, použít se dají i na fasádu.

Pro venkovní osvětlení platí, že má splňovat příslušný stupeň krytí IP (IP 44 či výše) a být odolné vůči vnějším vlivům. Zapínají/vypínají se tlačítky, dále lze využít spínací hodiny (osvětlení se zapne/vypne v nastavenou dobu), praktická jsou rovněž pohybová či soumrakové čidla a v neposlední řadě můžete světla ovládat také na dálku.

Na kterém místě vaší zahrady nesmí světlo chybět?


Celý článek si můžete přečíst zde: http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a-zahrada/kvetiny-a-zahrada/50086-venkovni-osvetleni-jake-pouzit-na-cesty-vchodove-dvere-ci-pergoly

 

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.