Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

ProŽeny.cz - 8. června 2017

Odjíždíte na dovolenou? Vychytaná světla ochrání váš byt před vykradením

Světelná pohoda v bytě či doma je důležitá bez ohledu na roční období. Ale vhodné osvětlení někdy dokáže mnohem víc. Může totiž fungovat i jako prevence před vloupáním.

Chystáte se na dovolenou nebo delší služební cestu a váš domov zůstane prázdný? Pak o tom jistě nebudete nikde zbytečně vyprávět, natož psát na Facebooku a podobně. A stejně tak byste na svou nepřítomnost neměli upozorňovat zcela zhasnutým domem.

Psychologické působení

Vzbudit dojem, že doma stále někdo je, se dá s pomocí světel více způsoby. V interiéru vám například pomůžou časové spínače. Ty lze propojit se svítidly, která mají kabel. Funguje to jednoduše: spínač zasunete do zásuvky, do něj „zapíchnete“ rozbočovací prodlužovací kabel, do kterého zapojíte svítidla. Nebo v jedné místnosti použijete jen jedno. Na spínači se nastaví čas, kdy by mělo být osvětlení v provozu, a o víc se netřeba starat. Zásadní samozřejmě je umístit svítidla tak, aby byla zvenku viditelná (rozsvícená lampička v koupelně bez oken ztrácí efekt).

Chytrá řešení

Další možnost nabízejí inteligentní žárovky. „Prodávají se s takzvaným mozkem, k jejich provozu ještě potřebujete wi-fi router. Do mobilu nebo tabletu si stáhnete aplikaci, pomocí které budete systém ovládat. Třeba z druhé strany zeměkoule,“ vysvětluje Martin Sajbert ze společnosti Philips Lighting. V aplikaci si lze nastavit, které osvětlení a kdy má být v provozu. K dostání jsou rovněž samotná svítidla s už zabudovanou chytrou žárovkou.

Inteligentní osvětlení vůbec nabízí mnoho možností. „Kromě časování například plynulé stmívání či rozsvěcování, nastavení teploty chromatičnosti i barvy světla, sladění světla s hudbou a podobně,“ připomíná Zuzana Zicháčková z poradensko-prodejní společnosti eSvětlo.

 

Osvětlení Hue Phoenix má zabudovanou chytrou žárovku, díky níž se dá ovládat mobilem či tabletem třeba i z dovolené. Cena stolní lampy 4 929 Kč, cena stropního svítidla 9 599 Kč.

S Nanoleaf Smarter Kit nemusíte ani odemykat telefon, stačí říct aplikaci, že chcete rozsvítit a bude rozsvíceno (funguje i na hlas). Sada obsahuje dvě chytré žárovky a řídicí jednotku.

Kolem domu

U vchodu do domu a také v jeho okolí využijete venkovní osvětlení se senzorem pohybu. Rozsvítí se v okamžiku, kdy zaznamená nějakou „akci“, což může způsobit přítomnost zvířete, ale také člověka. Tím pádem upozorní i na případné zloděje. Některé produkty mají zabudované i soumrakové čidlo, takže se automaticky rozsvítí, jakmile se setmí.

„V každém případě bude světlo budit dojem, že se kolem domu něco děje. Vybírat můžete mezi nástěnnými svítidly, ale k dostání jsou třeba i reflektory nebo sloupková svítidla, která se umísťují na příjezdové cesty a chodníky,“ upřesňuje Zuzana Zicháčková.

Nebo lze do stávajícího venkovního osvětlení s vyměnitelnou žárovkou použít tu inteligentní.

Vděčné soláry

Solární zahradní svítidla a dekorace jsou praktické. Nepotřebují složitou instalaci a pracují zadarmo, díky energii načerpané přes den ze slunce. Večer a v noci pak slibují více či méně intenzivní světlo a ozáří své okolí. Existuje více typů, některé je třeba mechanicky zapínat a vypínat, jiné se automaticky uvedou do pohybu při setmění, u dalších se dá nastavit délka svícení…

Jejich provozní doba a intenzita svícení je samozřejmě omezená. Ale když si připomeneme, že kvalitní solární svítidla můžou fungovat třeba i osm hodin, jde o dostatečně dlouhý čas. Samozřejmě je vhodné zkombinovat je s dalším typem osvětlení.

 

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.