Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Sofie Bydlení - březen 2016 (tištěné vydání)

Každá domácnost, která se chce chovat k životnímu prostředí co nejšetrněji, by měla myslet na všechny
aspekty, kde se dá energie ušetřit a využívat efektivněji. Jednou z těchto oblastí je osvětlení.

Jak na úspory?

Tři roky od ukončení prodeje klasických žárovek a přes neustálou informovanost široké veřejnosti se Češi stále v úsporných zdrojích nevyznají. Vyplývá to z tradičního průzkumu poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. Možná i proto Češi při nákupu čím dál tím víc upřednostňují specializované obchody a e-shopy, kde se jim dostane rady, jaké zdroje pro konkrétní účely pořídit. Přestože dominantním světelným zdrojem v domácnostech je úsporná žárovka (67 %), každý druhý už využívá i nejmodernější typ osvětlení, LED zdroje. Polovina z nás však stále neuváženě používá i klasické žárovky. Průměrná domácnost přitom může díky přechodu na LED zdroje ušetřit i několik tisíc korun ročně.

Kolik reálně uspoříte?

Pakliže má domácnost 20 žárovek, dle průzkumu žárovky svítí v průměru 3 hodiny denně. Klasická žárovka, která svítí hodinu, má spotřebu 60W, tedy 0,06kW. Elektřina se prodává v jednotce kilowatt na hodinu (kWh), takže každou hodinu spotřebuje 20 žárovek 1,2 kWh. Ceny energie jsou pro rok 2016 stanoveny v průměru na 4,50 Kč/kWh. Jinými slovy, za hodinu prosvítíte 5,40 Kč. „Pokud budou žárovky svítit 3 hodiny denně, je to 16,20 Kč za den, 113,40 Kč za týden a 486 Kč za měsíc. Oproti tomu je spotřeba 20 LED žárovek 0,18 kWh, tedy 0,81 Kč za hodinu, 2,43 Kč za den a 72,90 Kč za měsíc. Když si to vynásobíme ještě za rok, klasické žárovky propálí 5913 Kč, zatímco LED nás vyjdou pouze na 887 Kč ročně. To je úspora 5026 Kč a celých 1117 kWh,“ doplňuje Filip Pfeifer z portálu eSvětlo.cz.

Podle čeho vybírat?

Základní veličinou, která spotřebitele zajímá, je příkon a výdrž. Jenže úsporné žárovky a LEDky mají i další parametry, jako je svítivost, barva světla a další. Co který údaj skutečně znamená? Příkon – uvádí se ve wattech (W) – udává, kolik energie světelný zdroj spotřebuje na vyzařování světla. Vyzařované světlo – udává se v lumenech (lm) – určuje, kolik světla světelný zdroj vyzáří do prostoru okolo sebe. „Výkonnost“ spotů se udává v kandelách (cd) – je to intenzita světla v daném směru od zdroje. Doba životnosti v hodinách – 1000 hodin je přibližně 1 rok. „Náš výzkum zjistil, že běžná domácnost svítí přibližně 3 hodiny denně, tedy cca 1000 hodin životnosti zdroje světla odpovídá jednomu roku,“ dodává Filip Pfeifer z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. Barvu světla vyjadřují stupně Kelvina – teplá bílá 2700 K (světlo standardní žárovky), studená bílá 3000 K (halogenové světlo), denní světlo 6500 K.

Jaké osvětlení zvolit?

Pro celkové osvětlení zvolte svítidla, která vydávají rovnoměrné měkké a neutrální světlo, ideálně vybavené LED zdrojem s teplou barvou. V kuchyni potřebujeme hodně světla, které zajistí bezpečnou a pohodovou práci. Do pracovních částí, jako je kuchyňská linka, dejte zářivková svítidla nebo bodová LED svítidla. Nad jídelní stůl je vhodné použít závěsné svítidlo se stínidlem, které bude doplňovat barvy a design kuchyně. Pro celkové osvětlení koupelny zvolte stropní svítidlo umístěné ve středu místnosti nebo variantu podhledového bodového osvětlení. Důležité je osvětlení zrcadla, které by nemělo zkreslovat barvy (CRI index). Do koupelny hlavně patří osvětlení k tomu určené, tedy správně utěsněné a s dostatečným krytím.Do ložnice patří svítidla s velkou plochou a malým jasem, doplněné nástěnnými svítidly. Velký úspěch v moderních domácnostech mají světelné profily nebo LED pásky, které jsou instalované u zdi na šířku postele a
okreslují ráz a atmosféru místnosti.
Více informací získáte na www.esvetlo.cz

Celý článek si můžete přečíst v březnovém tištěném vydání Sofie bydlení 2016.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení