Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Vimperské noviny - 1. dubna 2016

Nahrazení klasických wolframových žárovek „úsporkami“ ušetří domácnostem ročně až 4000 korun

Již 65 % českých domácností svítí alespoň jedním úsporným zdrojem světla a další stále přibývají, vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti eSvětlo.cz. Úsporné osvětlení domácnostem ušetří až 4 000 korun ročně. Vysoká energetická náročnost wolframových žárovek byla hlavním důvodem ukončení jejich výroby. Z průzkumu

portálu eSvětlo. cz vyplývá, že tuzemská domácnost potřebuje na svícení v průměru 18 žárovek. V případě kompletní výměny klasických energeticky náročných zdrojů světla (wolframové či halogenové zdroje) za kompaktní lineární zářivky či LED světelné zdroje může úspora domácnosti dosáhnout až 4000 korun za jediný rok.

Úsporné zářivky do koše nepatří

S rapidním růstem počtu „úsporek“ roste také potřeba jejich recyklace v okamžiku, kdy doslouží. Zatímco vysloužilé wolframové žárovky lze bez obav vyhodit do koše, ty úsporné je třeba odevzdat k ekologické recyklaci. Kvůli toxické rtuti, kterou v malém množství světelné zdroje obsahují, se s nimi musí zacházet jako s nebezpečným odpadem. Dalším důvodem pro recyklaci vysloužilých zářivek je možnost opětovného využití surovin, které úsporky obsahují. Rtuti v zářivce se není třeba bát, zátěž pro životní prostředí představuje jen při neodborné likvidaci a ve vysoké koncentraci. Rtuť se v úsporných zářivkách vyskytuje ve velmi malém množství (cca 2–5 mg), například v klasickém teploměru je rtuti 500krát více. Při náhodném rozbití zářivky je třeba místnost vyvětrat, střepy zamést a odvézt do sběrného dvora či předat firmě zabývající se likvidací odpadu.
O zpětný odběr a následnou recyklaci se stará nezisková společnost EKOLAMP, která zajišťuje tuto službu občanům i firmám zdarma. Úsporky patří na místo zpětného odběru: nyní jich je téměř 4 000. V Česku lze vyřazené úsporné zdroje vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, úřadech nebo v řadě firem. Počet sběrných míst stále roste, nyní je jich přibližně 4000 a další stále přibývají. Společnost EKOLAMP již rozmístila více než 1500 malých sběrných nádob. Kde se nachází nejbližší sběrné místo lze zjistit přes internet na www.ekolamp.cz.

Celý článek si můžete přečíst v tištěném vydání Vimperských novin ze dne 1. dubna 2016

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení