Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Žena-in.cz - 6. října 2016

S podzimem se dny zkracují a tma nastává již v odpoledních hodinách. Školáci si tak musí v pokoji rozsvítit nejen kvůli domácím úkolům, ale i na čtení a hraní. Nevhodné svítidlo jim může poškodit zrak, proto byste jeho výběr neměli podceňovat. Přinášíme vám několik užitečných rad od odbornice na osvětlení Zuzany Zicháčkové. Většina z nás ví, že „lustr“, neboli centrální svítidlo nestačí, ale co třeba spotové svítidlo s bodovkami?

Spotové svítidlo ANGOLA 3x E14 max. 40 W matný nikl - WOFI - WO 9354.03.64.0000 eSvětlo.cz Centrální stropní svítidlo je pouhý základ. Klasické závěsné centrální svítidlo s jedním zdrojem světla se dá nahradit užitečnější variantou. Tou je stropní spotové svítidlo, které má několik bodovek umístěných na ramenech, nebo v kruhu. Jednotlivé bodovky lze namířit různými směry, například na podlahu, na postel, na stůl, zkrátka téměř kamkoli. Ale ani takové svítidlo není dostačující. Centrální stropní svítidlo v pokoji by mělo být doprovázené dalšími doplňkovými svítidly, která jsou určená pro jednotlivé činnosti.

Kolik lampiček by mělo centrální světlo doplňovat?
V případě školáků by to rozhodně měla být pracovní lampa na stůl, lampička na čtení v posteli a případně stojací nebo nástěnná lampa do hracího koutku

Nejdůležitější bude výběr pracovní lampy. Na co bychom při jejím nákupu měli myslet především?
Pracovní stůl je opravdu nejdůležitější plochou v pokoji školáka. Při práci u něj tráví většinu času. Ať už jde o domácí úkoly, učení, prohlížení knížek, kreslení nebo koukání do monitoru počítače, vždy je třeba, aby si na danou činnost správně posvítili a zbytečně si neunavovali oči. Právě proto je výběru lampičky na dětský stůl potřeba věnovat zvláštní pozornost.

Nejčastější chybou, kterou lidé dělají, je výběr příliš nízké lampičky se stínidlem. Ta je na pracovní stůl opravdu velmi nevhodná, protože kvůli stínítku vyzařuje příliš rozptýlené světlo, které je pro čtení nebo psaní zcela nedostatečné.

Na trhu existuje celá řada různých typů stolních lampiček, ale jak se v nich orientovat, abychom vybrali tu správnou a svému dítěti tak spíš neuškodili?
Pokud je na dětském stole dostatek místa pro lampu se stabilní základnou, pak je tou nejvhodnější variantou zdravého, moderního a úsporného osvětlení pro učení i jiné činnosti stmívatelná LED lampa s nastavitelným ramenem. Velkou předností stolní lampy s polohovatelným ramenem je, že svítí přesně tam, kam potřebujete. Dá se totiž naklánět všemi různými směry.

Neméně důležitá je i výška lampy. Na psací stůl je vhodná lampa s vysokou nohou, aby byl proud světla vždy orientovaný shora dolů.

wo31-b Stolní LED lampička bezdotyková, šedo-černá 8W - eSvětlo.cz Už ze školy každý ví, že světlo by mělo jít zleva, abychom si nestínili. Toto pravidlo se asi nezměnilo
Z hlediska správného umístění lampy je nutno brát v potaz, jestli je dítě pravák, nebo levák. Lampu umístěte vždy k opačné ruce, než kterou dítě píše.

Důležitý je i výběr žárovky. Poradíte nám, jakou by měla mít svítivost?
Světelný zdroj vhodný pro čtení by měl mít svítivost vyšší než 800 lumenů. To znamená LED žárovku s příkonem od 9W, úspornou s příkonem od cca 15W a starou žárovku s wolframovým vláknem s výkonem 60W.

Čtení s baterkou pod dekou by se vám asi nelíbilo, ale teď vážně. Zastavme se na chvíli u lampiček na noční stolek
Právě tam se jim bude hodit typ lampy vybraný dle toho, zdali si před spaním čtou nebo jen poslouchají hudbu či pohádky.

Pokud patří mezi velké čtenáře, je pro jejich zdravý zrak dobré pořídit buďto lampu na noční stolek s „husím krkem“, který se dá natáčet různými směry, nebo lampu nástěnnou. Její svítivost by měla být opět vysoká, aby si děti neunavovaly oči.

Pokud před spaním raději poslouchají mluvené slovo, postačí jim nízká lampička, klidně se stylovým stínidlem podle vkusu školáka.

A co přenosná  lampička na klip?
Lampička na klip je univerzální řešení pro většinu limitovaných prostor. Připnete ji na šuplík, okraj stolu, na rám postele, ale i na komín knížek. Díky ohebnému ramenu si světlo snadno natočíte potřebným směrem. Avšak pozor, mívají nízkou svítivost, což rozhodně není vhodné pro čtenáře!

Stolní lampa REYK 1x E27 max. 15 W černá - WOFI ACTION - eSvětlo.cz
717959016 Philips Finding Dory Hledá se Dory dětská stolní lampa lampička na noční stolek - eSvětlo.cz

 

ZDRAVÝ ZRAK NA PRVNÍM MÍSTĚ

S výběrem dalšího osvětlení pro zdravý zrak dětí vám pomohou naše další přehledné návody: Jak vybrat správné osvětlení pro školáka poradí eSvětlo.cz

 

 

 
Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení