Zákaznická podpora je vám k dispozici každý pracovní den od 9 do 17 hod. na tel. 727 946 827 nebo info@esvetlo.cz

Žena.cz - 1. září 2015

Zpátky do lavic: Pokoj pro školáka má své zásady

Zpátky do lavic: Pokoj pro školáka má své zásady

Prázdniny utekly jako voda a děti opět usedají do školních lavic. Připravte jim pokojíček, který bude vhodný na učení i zábavu. Jen je třeba dodržet několik pravidel, aby děti měly dostatek pohodlí a neničily si zdraví při špatném sezení či osvětlení.

Také máte pocit, že vám dcera přes prázdniny nějak záhadně vyrostla a syn už se nevejde do tenisek, které ještě v červnu obul? Určitě jste v těchto dnech vyrazili na nákup oblečení a školních pomůcek. Pozornost si však zaslouží i pokojík vaší ratolesti. I ten musíte přizpůsobit změnám.

Správné sezení

I když dceři ještě stále nevadí růžový nábytek, alespoň židli byste vyměnit měli. Za většinu zdravotních potíží může nesprávné sezení. Nejvíce trpí záda a krevní oběh. Jak vybrat správnou židli pro školáka?

"Židle nebo křeslo by mělo být vybíráno podle postavy a věku dítěte, podle jeho váhy a výšky. Samozřejmě za tyto vlastnosti si připlatíte. Příliš nízká cena židle nebo křesla je podezřelá. Proto se nebojte a vyžádejte si u svého prodejce certifikaci," říká Blanka Pinkavová ze společnosti PAPERA s.r.o., distributora kancelářských a školních potřeb.

Ještě bychom se rádi zastavili u stolu. Měl by být dostatečně velký, aby pojal například dvě hromady knih, počítač a plochu na psaní. Studentský stůl nepatří za dveře do rohu. Potřebuje denní světlo, tedy nejlépe s ním rovnou k oknu, ale ne čelem, aby sluníčko nesvítilo do očí, které se tak rychleji unaví. Otočte ho bokem k oknu podle toho, jakou rukou vaše dítě píše, aby si následně nestínilo.

Skvělým tipem jsou polohovací stoly, díky kterým se dotyčný při práci může i postavit a protáhnout záda. Nevhodné jsou skleněné a bílé desky, od kterých se odráží světlo, jenž opět zatěžuje oči. V neposlední řadě nezapomínejte na dostatek úložných boxů, zásuvek a organizátorů. Chaos a nepořádek hodně ovlivňují soustředění.

Osvětlení je základ

Určitě začněte dobrým stropním světlem, které by mělo být doplněné nástěnným svítidlem a lampičkou na čtení či ke studiu.

"Důležitou součástí je stolní lampa, která slouží při studiu, psaní domácích úkolů nebo při různých koníčcích. Zde volte lampu, která má možnost polohování a zdroj se studeným bílým světlem, které napomáhá soustředění. Měla by být použita žárovka, která se barevností blíží dennímu světlu, protože to je světlo, které nejméně zkresluje. Teplota je vyjádřena v kelvinech. Čím vyšší hodnota kelvinů, tím se přibližuje dennímu světlu, takže hledejte teploty kolem 4000 K," vysvětluje Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz.

Co byste měli vědět o stolní lampičce:

  • Vždy musí mít stínítko, aby světlo nešlo přímo do očí.
  • Měla by být dostatečně vysoko, aby došlo k rovnoměrnému nasvícení pracovní plochy.
  • V žádném případě nedávejte úsporné žárovky, kterým trvá půl hodiny, než se zcela rozzáří.
  • Myslete i na pohodlné ovládání. Vypínač rozhodně umístěte tak, aby byl k dispozici a volte typ lampy, jejíž hlava se dá snadno polohovat dle potřeby.

Myslete na barvy

Studie ukazují, že v barevném a hezky zařízeném prostředí je člověk produktivnější. Je jedno, zda je dětem deset či šestnáct, mozek si žádá své. Proč mu tedy nedopřát vzpruhu pomocí barevné malby, tapet či pestřejších doplňků. Ale pozor, příliš hraček a barev naopak začne rozptylovat.

Když mluvíme o barvách, zcela jistě nemyslíme křiklavé tóny, které by už tak aktivní dítě ještě více rozpohybovaly. Vynechejte sytě červenou, tmavě fialovou, neonové odstíny a volte raději pastelové. Nechte školáka si vybrat svoji oblíbenou barvu. A i když bude sebevíc šílená, použijte ji třeba jen na malém kousku, ale splňte jeho přání. Bude se cítit mnohem lépe.

Nejvhodnější kombinace:

Zeleno-modrá: Podporuje růst, aktivitu, tvořivost.

Modro-žlutá: Uvolňuje, usnadňuje relaxování a odpočinek, ale zároveň dostatečně podpoří kreativitu.

Oranžovo-zelená: Kombinace, která podporuje intelekt a unavenému školákovi dodá potřebnou energii na aktivity.

Celý článek si můžete přečíst zde: http://zena.centrum.cz/bydleni/clanek.phtml?id=809441.

Tento web používá soubory cookie. Procházením webu souhlasíte s jejich používáním. Více zde.